French Press Nedir, Nasıl Kullanılır? French Press Kahve Yapımı

american-press-nedir-nasil-kullanilir

French press, kahve ya da çay hazırlamak için kullanılan en pratik ekipmanlardan biridir. Hatta çay ve kahve ekipmanları içerisinde en pratiğidir de denilebilir. Size en pratik yolla, ulaşılabilecek en kaliteli lezzeti sunan bu ekipmanı hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.

Sabah gözlerini bir fincan kahvenin hayaliyle açanlardan mısınız? Size bir sır vereyim mi, benim için durum tamamıyla böyle. Hatta bazen geç vakitlerde uykumu kaçıracağı endişesiyle içemediğim kahveyi sabah içeceğimin hayali ile uyur ve bundan keyif alırım.

Nedendir bilinmez, kahvenin insan üzerinde inanılmaz bir tesiri var. Seveni kadar sevmeyeni de olsa da gerçek kahve tutkunları bu lezzeti hayatından çıkarmayı düşünemiyorlar bile!

Üçüncü nesil kahve dalgasının kahve piyasasına iyice hakim olduğu bu zamanlarda, kahveye verilen değer daha da artmaya başladı. İnsanlar artık kahveyi, kahve zincirlerinde değil kendi evlerinde hazırlayarak içmek istiyorlar. Çünkü, kahve demlemenin tüm keyif verici sürecinin tadına varmak istiyorlar.

Piyasada pek çok kahve demleme ekipmanı ile karşılaşmak mümkün. Fakat bu ekipmanlar ne yazık ki biraz tuzlu. French press ise kahve demleme ekipmanları içerisinde en uygun fiyatlı ekipman olarak nitelendirilebilir.

Her kalitede ve her bütçeye uygun bu ekipman ile kendi evinizin baristası olma konusunda sıkı bir başlangıç yapabilirsiniz.

French Press Nedir ve Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

french-press-nedir-nasil-kullanilir-french-press-kahve-yapimi

French pressin patenti ilk kez 1932 yılında İtalyanlar tarafından alınmıştır. Ancak buna rağmen ilk kez 1800’lü yılların ortasında Fransızlar tarafından kullanıldığı dile getirilmektedir.

Anlatılanlara göre ise bir Fransız askerin, bir gün kamp ateşinde kahve yapmaya karar vermesiyle ortaya çıkıyor. Fransız asker, suyu kaynatırken kahveyi suyun içine karıştırmayı unuttuğunu fark ediyor.

Kahveyi daha sonra suya ekleyen asker, kahveyi su ile ayrıştırmanın bir yolunu düşünüyor. O sırada bölgeden geçen bir İtalyan tüccardan metal bir levha alıyor. Bu levhayı bir çubuk yardımıyla iterek kahvenin tortullarının dibe çökmesini sağlıyor. Böylelikle kahveyi süzen asker tortullardan ayrışmış bir kahve içme şansı elde ediyor.

Ortaya çıkan lezzet karşısındaysa hem İtalyan tüccar hem de Fransız asker çok şaşırıyor. Bir kaza sayesinde ortaya çıkan yöntem zamanla geliştirilerek, dünyada en çok kullanılan kahve ekipmanlarının arasına girmeyi başarıyor.

French Press’in Farklı Boyutları ve Kapasiteleri Nelerdir?

Piyasada farklı boyutlarda ve kapasitelerde birçok çeşit bulunmaktadır. 355 ml, 500 ml, 1000 ml en yaygın kullanılan French presslerdendir. Kahve ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz. Eğer tek demlemede genellikle bir fincan hazırlıyorsanız küçük kapasiteli French pressleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

French Press ile Hangi Kahve Türleri Yapılabilir?

sade-kahve-nasiil-yapilir

Son zamanların en popüler ekipmanlarından biri olan French pressle filtre kahve demlenmektedir. Dolayısıyla filtre kahvenin her çeşidi bu ekipmanla hazırlanmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra çeşitli kahve türlerini demlemek için kullanabileceğiniz çok yönlü bir kahve demleme yöntemidir. İşte French pressle demlenebilecek bazı popüler kahve çeşitleri:

Arabica ve Robusta Çekirdekler

Arabica kahve çekirdekleri genellikle daha hafif ve tatlı bir profildeyken, Robusta çekirdekleri daha yoğun ve acı bir tat sunar. French press ile her iki çeşidi de deneyebilirsiniz.

Tek Köken Kahveler

Tek köken kahveler, belirli bir bölgeden veya ülkeden gelen kahve çekirdekleridir. Bu çekirdeklerin benzersiz tat profilleri vardır ve French press ile bu özellikleri daha iyi deneyimleyebilirsiniz.

Karışık Kahve Çeşitleri

French press, farklı kahve çekirdeklerinin karışımıyla yapılan kahveleri de başarıyla demleyebilir. Örneğin, espresso çekirdekleri ile medium roast Arabica çekirdeklerini karıştırarak zengin bir tat profili elde edebilirsiniz.

Press, kahvenin özgün tatlarını ve aromalarını daha iyi yakalayabilen bir yöntemdir. Çünkü kahve çekirdeklerini suyla doğrudan temas ettirir.

Dolayısıyla demleme süresini kontrol etme imkanı sunar. Tercihlerinize ve damak zevkinize göre farklı kahve çekirdekleriyle oynayarak en sevdiğiniz kahveyi bulabilirsiniz.

French Press Nasıl Kullanılır?

french-press-nasil-kullanilir

French pressin kullanımı hakkında akıllarda çok fazla soru işareti oluşabiliyor. Fakat şunu söylememiz gerekir ki bu ekipman şimdiye kadar kullandığınız ya da kullanacağınız ekipmanlar arasındaki en pratik ve en basit ekipmanlardan biri. Bu ekipman ile isteyen herkes istediği yerde rahatlıkla çay ya da kahve demleyebilir.

French press, esasında iki ana bölümden oluşan bir ekipmandır. Cam silindir hazne ve press kısmından oluşan bu ekipmanın kullanımı için herhangi bir filtre kağıdına gerek yoktur. Böylece sizi sürekli bir masrafa girmekten de kurtarır.

Bu ekipman ile kahve ya da çay demlemek için kullanacağınız malzemeleri cam haznenin içerisine koymalı ve ardından kapağını kapatmalısınız. Fakat süzgeç kısmını demlenme süresi dolduktan sonra basmalısınız. Aksi takdirde çayınız ya da kahveniz tam anlamıyla demlenmez ve arzu ettiğiniz lezzete ulaşamazsınız.

French Press ile Doğru Kahve Demleme Teknikleri Nelerdir?

İşte French pressle kahve demlerken dikkate almanız gereken bazı teknik bilgiler:

 1. Öğütme Derecesi: French press için kahve çekirdeklerini orta-kaba öğütün. Çok ince öğütülen kahve, demleme sırasında kahve telvesi bırakabilir ve acı bir tat oluşturabilir.
 2. Su Sıcaklığı: Suyunuzun sıcaklığı önemlidir. Genellikle 93-96°C arası bir sıcaklık idealdir. Sıcak su, kahvenin aromalarını daha iyi çıkarır.
 3. Ölçüm: Kahve- su oranını doğru ayarlamak önemlidir. Genellikle 180 ml suya karşılık 1-2 yemek kaşığı kahve kullanılmaktadır. Ancak damak zevkinize göre miktarı ayarlayabilirsiniz.
 4. Karıştırma: Kahveyi ve suyla karıştırırken bir tahta kaşık veya karıştırma çubuğu kullanın. Bu, kahveyi homojen bir şekilde ıslatır ve demlenme sırasında aromanın daha iyi çıkmasını sağlar.
 5. Demleme Süresi: Demleme süresi, kahvenizin tadını etkiler. Genellikle 4-5 dakika ideal bir süredir. Ancak damak zevkinize göre daha kısa veya daha uzun süreler deneyebilirsiniz.

French Press Nasıl Temizlenir?

french-press-nasil-temizlenir

French pressi her demleme işleminin ardından detaylıca temizlemenize gerek yok. Deterjan ve su ile yıkadığınız presinizi kuruttuktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Fakat belli periyotlarla genel bir temizlik yapmanız gerekebilir. Çünkü presin süzgeç kısmında kahve kalıntıları birikebilir ve bu da taze demlediğiniz kahvenin aromasını kötü etkileyebilir.

Presin süzgeç kısmı pek çok bölümden oluşmaktadır. Fakat bu gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu kısım kolay sökülüp takılabilir bir formda hazırlanmıştır.

French pressinizde detaylı bir temizlik yapmak için;

 1. French pressin uç kısmında yer alan vidayı sökün.
 2. Birinci işlemin ardından French pressin süzgeç kısmı 3 parçaya ayrılmış olacak. Fakat bu parçaların takılma sırasına çıkarırken dikkat edin. Genel itibariyle tüm French presslerin en alt kısmında yaylı metal, orta kısımda ince süzgeç kısmı ve en alt kısımda da diğer metal bulunmaktadır.
 3. Bu üç parçayı sıcak su ile güzelce temizleyin. Eğer kurutma için vaktiniz varsa kendi kendilerine kurumaya bırakabilirsiniz. Fakat vaktiniz yoksa kağıt havlu yardımıyla da parçaların nemini alabilirsiniz.
 4. Gelelim cam silindir haznenin temizlenme işlemine. Cam silindiri tıpkı bardak yıkıyormuş gibi yıkayabilirsiniz. Bu parçanın kulplarını, plastik/ahşap/metal gövdesini ayırmaya çalışmayın. Aksi takdirde presinizin bozulmasına sebep olabilirsiniz.
 5. Tüm parçaları yıkayıp kuruttuktan sonra birleştirme işlemine geçebilirsiniz.

Eğer presinizin malzemeleri makinede yıkama yapmak için uygunsa daha yüksek bir temizlik için makinede yıkayabilirsiniz.

French Press Kahve Yapımı

french-press-kahve-yapimi

French press ile ilgili tüm bilgileri sizinle paylaştığımıza göre bu pratik ekipman ile nasıl kahve demleyebileceğinize geçebiliriz. Pek çoğunuz French pressle kahve hazırladığınız zaman arzu ettiğiniz lezzete ulaşamamaktan şikayetçisiniz.

Fakat merak etmeyin! Sizinle paylaşacağımız yöntem ile hazırladığınız kahveler adeta makinede hazırlanmış kahve kadar lezzetli olacak. O halde sizi daha fazla bekletmeden French pressle nasıl en lezzetli kahveleri hazırlayabileceğinize geçebiliriz.

French pressle kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; dilediğiniz boyutta bir French press, 2 çorba kaşığı (tepeleme) Brasil Cerrado kahvesi ve içme suyu.

Hazırlama Aşaması:

 1. İçme suyunu bir su ısıtıcı yardımıyla kaynatın.
 2. Kaynattığınız su ile öncelikle French pressi çalkalayın. Bu adımı atlamamaya özen gösterin. Çünkü bu aşama, kahvenizin sıcaklığını daha uzun süre muhafaza etmesini ve demini daha iyi almasını sağlayacaktır.
 3. İki çorba kaşığı Brezilya Cerrado kahvesini presin içerisine koyun.
 4. Kaynattığınız ve yaklaşık 2 dakika kadar dinlendirdiğiniz sıcak içme suyunu kahvenin üzerinde saat yönünün tersine doğru daireler çizerek dökün. Kahve demlerken suyu dökme aşaması oldukça önemlidir. Bu işlemi ne kadar ağır ve düzenli yaparsanız kahve aromasını o derece açığa çıkaracaktır. Eğer zengin aromalara ve notalara sahip bir fincan kahve içmek içtiyorsanız biraz sabırlı olmalısınız ve suyun tamamını bir anda presin içine dökmemelisiniz.
 5. Sıcak içme suyu ile kahveyi buluşturduktan sonra presin kapağını kapatın ve yaklaşık 6 veya 7 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 6. Demlenme süresi dolunca presin süzgeç kısmını bastırarak kahveyi süzün ve servis edin.

Afiyet olsun!

French Press ile Bitki Çayı Demlenir Mi?

french-press-ile-yesil-cay-demleme

Hazır French press üzerine konuşuyorken en çok merak ettiğiniz konuya da açıklık getirelim isteriz. Son zamanlarda en çok aldığımız sorulardan bir tanesi de “French press ile bitki çayı demlenir mi?”.

Aslında bu soruyu sormakta çok haklısınız. Çünkü, neredeyse hepimiz French pressi kahve ile tanıdık ve kahve için özel olarak üretilen bir alet olduğunu da biliyoruz.

Tüm bunlar, French pressle yalnızca kahve demleneceği anlamına gelmiyor. French pressle dilediğiniz bitki çayı çeşidini ve hatta siyah çayı dahi demleyebilirsiniz. Çay demlemek için de oldukça pratik olan bu alet ile arzu ettiğiniz bitki çaylarını en kısa süre içerisinde demleyip servis edebilirsiniz.

Kahve ve çay demlemek için ayrı French presslere de ihtiyacınız yok. Tek bir press her ikisi için de uygun olacaktır. Yalnızca çay ya da kahve demledikten sonra ekipmanı iyice temizlediğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde önceki demlediğiniz çayın ya da kahvenin aroması bir sonraki demleyeceğiniz içeceğe geçebilir.

French press ile bitki çayı demlemek için tıpkı kahvede olduğu gibi suyu kaynatıp pressi ısıtmakla işe koyulmalısınız. Ardından 1 çay kaşığı ya da 1 tatlı kaşığı kadar bitki çayını ve sıcak suyu presse koyarak demlenmesini beklemelisiniz. Her çay için ideal su sıcaklığı ve demlenme süresi değiştiği için kesin bir sayı veremiyoruz.

Çayınızın demlendiğinden emin olduğunuzda pressin süzgeç kısmını aşağı indirip çayınızı servis edebilirsiniz. İşte French pressle bitki çayı yapmak bu kadar kolay!

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Merak ettiğiniz konuları yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz, kahve tadında günler dileriz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like