Flat White Nedir? Evde Flat White Kahve Tarifi

flat-white-nedir-evde-flat-white-kahve-tarifi

Flat white, espresso bazlı içecekler arasında yer alır. Üçüncü nesil kahve dalgasının etkisiyle daha da büyüyen kahve piyasası içerisinde oldukça popüler bir içecektir. Son zamanlarda da kahve zincirlerinde en çok tüketilen çeşitlerden biri haline gelmiştir.

Peki, flat white nedir ve nasıl hazırlanır? Bu içeriğimizde sizlere bu kahve çeşidini tanıtacağız. Ayrıca evinizde çok daha ucuza nasıl hazırlayabileceğinizi anlatacağız.

O halde gelin bu kahve çeşidini hep birlikte keşfedelim.

Flat White Nedir?

flat-white-nedir

Flat white kahve Avustralya’ya mı, yoksa Yeni Zellanda’ya mı ait olduğu hakkında kesin bir şey söyleyemiyoruz. Dünyada giderek ünlenen bu içeceğin Yeni Zellanda’da ortaya çıktığı söylense de yerli ve yabancı pek çok kaynak bu kahve çeşidinin Avustralya menşeli olduğunu ve Avustralya’da kazandığı ün ile dünyaya yayıldığını gösteriyor.

1980’li yıllardan bu yana adından söz ettiren bu kahve çeşidi Amerika, İngiltere ve dünyanın diğer ülkelerindeki kahve zincirlerinin menülerine dahil oldu. Ülkemizde de çokça tüketilen bu lezzetli kahve, espresso bazlı kahve tutkunlarının ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Flat White İçinde Ne Var?

Flat white, ristretto – espresso kahvenin bir türü – kahvenin köpüksüz süt ile hazırlanan şeklidir. Ristretto espresso kahvenin üzerine ısıtılmış köpüksüz sütün ilave edilmesiyle hazırlanan bu kahvenin süt yoğunluğu ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Dolayısıyla kahvedeki espresso aroması daha baskındır.

Flat White Yumuşak mı?

Bilindiği üzere espresso bazlı sütlü kahveler yumuşak bir içime sahipler. Ancak fbu kahve çeşidi için aynı durum söz konusu değil Eğer daha yoğun bir kahve aromasına sahip espresso bazlı içecekleri seviyorsanız bu kahvenin tam da sizin damak tadınıza göre olduğunu söyleyebiliriz.

Özetle bu kahvenin diğer espresso bazlı sütlü kahvelere nazaran daha yoğun bir içime sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Flat white kahvenin espressonun bir türü olan ristretto ile hazırlandığını söyledik. Söylediklerimizin havada kalmaması ve konunun daha anlaşılır olması için ristretto kahveden de kısaca bahsetmek isteriz.

Kahvenin ruhuyla bütünleşmek isteyen damaklar iyi bilir ki espressonun en güzel aroması ilk damlalarda gizlidir. İlk damlalarda yoğun kahve aroması vardır. Fakat akış hızı arttıkça kahvenin yoğunluğu giderek azalmaya başlar.

Espressonun babası İtalyanlar da bu ilk damlaların müptelası. Bu sebeple de double espressoyu 40 ml su ile hazırlayarak ortaya “kısıtlı” anlamına gelen “ristretto” kahveyi çıkarmışlardır.

Ristretto kahve espressoya oranla daha az su miktarına ve daha yoğun bir aromaya sahiptir. Bu sebeple de flat white kahvenin aroması daha yoğundur.

Flat White Kaç Kaloridir?

Kahve genel anlamda kalorisi en düşük içeceklerden biri. Hatta sade kahvenin kalorisi yok denecek kadar az diyebiliriz.

Ancak kahvenin içine eklenen malzemeler kalori artışına sebep olmaktadır. Flat white da bundan nasibini alan kahvelerden biri. İçinde süt olması sebebiyle kalorisi sade kahveye nazaran daha yüksek.

Bir küçük fincan flat white kahve yaklaşık 161 kaloridir. Ancak sizin tercih edeceğiniz süt çeşidine göre kalori oranı değişiklik gösterecektir. Örneğin; light süt tercih ederseniz fincanın kalori oranı daha düşük olacaktır.

Flat White’ın Türleri Nelerdir?

evde-kahve-ustu-susleme-yontemleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere flat white bir çeşit espresso bazlı içecektir. Dolayısıyla espressonun bir türüdür. Ancak bu kahve çeşidinin kendi içinde türleri bulunmamaktadır.

İşte bu sebeple flat white kahveyi kendi içinde türlere ayıramıyoruz. Ancak bu kahvenin birçok kahveyle karıştırılması kahveseverler arasında bu tip yanılgılara sebebiyet vermektedir.

Dilerseniz espresso bazlı kahve çeşitlerini ele aldığımız blog yazımızı da okuyabilirsiniz. Böylece diğer kahve çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Flat White Karıştırılır mı?

Kahve piyasasında birçok kahve türü bulunmaktadır. Bu türler küçük farklarla birbirinden ayrıldıkları için çoğunlukla karıştırılmaktadırlar. Sanırım flat white da en çok karıştırılan kahvelerden biri.

Bu kahve çeşidi özellikle en çok latte ile karıştırılıyor. O halde gelin bu konuyu da hep birlikte açıklığa kavuşturalım.

Flat White ve Latte Aynı mı?

flat-white-ve-latte-arasindaki-farklar

Latte ve flat white birbirine en çok karıştırılan iki kahve türü. Ancak bu iki kahve çeşidinin tadı birbirinden farklı. Çünkü latte flat white kahveye nazaran daha yoğun süt içermektedir. Latte 180 ml süt ile hazırlanmaktadır. Flat white için ise 120 ml süt yeterlidir.

Flat White ve Latte Arasındaki Farklar

Lattenin ve flat white kahvenin arasındaki farklara değinmeden evvel bu iki kahve çeşidinin oldukça da benzer olduğunu söylemek isteriz. Bu iki kahve çeşidinin en büyük ortak özellikleri; espresso bazlı bir içecek olmaları ve sütle hazırlanmaları.

Bu sebeple de her iki kahve çeşidi de hem dünyada hem de ülkemizde birbirine karıştırılmaktadırlar. Fakat bu iki farklı kahveden alacağınız birer yudum, aslında birbirlerinden ne kadar farklı olduğunu size hemen gösterecektir.

Peki, bu iki kahve çeşidini birbirinden bu denli farklı kılan nedir?

Kahve

Bu iki kahve çeşidini birbirinden farklı kılan ilk özellik kullanılan kahve yoğunluğu. Yukarıda da değindiğimiz gibi flat white kahve hazırlanırken ristretto kahve kullanılır. Bu sebeple daha yoğun kahve aromasına sahiptir. Latte ise single shot espresso ile hazırlanan bir kahve çeşididir.

Süt

Bu iki kahve çeşidi arasındaki bir diğer fark ise kullanılan sütün formu. Lattede bol köpüklü kremalı süt kullanılırken flat white kahvede süt, mikro köpüklü daha ince bir yapıya sahiptir. Kalın dokulu süt köpüğü yerine daha yumuşak bir içim sunan bu kahvede kahve ve köpük tabakaları arasında yumuşak bir geçiş vardır.

*Süt köpürtmekle alakalı tüm ipuçları ve French pressle köpürtme yöntemi için “Süt Köpürtücü Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Tek Bir Ekipmanla Evde Flat White Yapımı

flat-white-nasil-yapilir

Hemen hemen pek çok yerde bu kahvenin tarifleriyle karşılaşabilirsiniz. Fakat biz diğerlerinden daha farklı bir yol izlemek istedik. 1980’li yıllarda ünlenen ve popülerliğini giderek arttıran bu kahve çeşidini evde tek bir ekipman ile nasıl hazırlayabileceğinizi sizlere anlatmayı tercih ettik.

Hepimiz bir fincan espressonun büyüleyici aromasında kaybolmak isteriz. Fakat bazen şartlar buna imkan vermez. Özellikle espresso hazırlama ekipmanlarının ve makinelerinin biraz tuzlu olduklarını da göz önünde bulundurursak ev ortamında espresso hazırlamanın herkes için mümkün olamayacağını rahatlıkla görebiliriz.

Bizler de bu sebepten ötürü her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz ve gayet ucuza da temin edebileceğiniz French press ile bu kahvenin nasıl hazırlanacağını sizlere anlatmak istiyoruz. Böylece düşük bütçeyle ve elinizdeki imkanlarla arzu ettiğiniz lezzete ulaşmanıza yardımcı olacağız.

Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 6 tatlı kaşığı French press ayarında öğütülmüş kahve, yarım su bardağı içme suyu, süt ve French press.

Hazırlanış Aşaması

 1. İçme suyunu kaynatın ve yaklaşık bir iki dakika kadar dinlendirin. Böylelikle kaynattığınız su kahve demlemek için ihtiyacınız olan uygun sıcaklığa ulaşacaktır.
 2. Sıcak su ile önce French pressi çalkalayın. French pressi sıcak su ile çalkalarsanız kahveniz sıcaklığını daha uzun süre muhafaza eder.
 3. French pressin içerisine 6 tatlı kaşığı French press ayarında öğütülmüş kahveyi ekleyin.
 4. Kahvenin üzerine yarım su bardağı sıcak suyu yavaş yavaş ilave edin.
 5. Kahve ile suyu bir kaşık yardımıyla yaklaşık 30 saniye kadar hızlı ve tek yönde olmak suretiyle karıştırın. Bu adım size biraz garip gelmiş olabilir. Fakat espresso gibi kremalı bir kahve elde etmek için bu adımı gerçekleştirmelisiniz.
 6. French pressin kapağını kapatıp kahveyi 4 dakika demlenmeye bırakın.
 7. Kahve demlenirken bir cezve ile bir çay bardağı sütü ısıtın, kaynama noktasına ulaşınca sütün altını kapatın.
 8. Demlenen kahveyi orta büyüklükte bir fincana ya da kupaya alın. Kahveyi süzerken oldukça yavaş olmalısınız ki kahvenin kreması dağılmasın.
 9. Kullandığınız French pressi temizleyin. French pressin içerisinde kahve tortulları kalmadığından emin olun.
 10. Isıttığınız sıcak sütü French press yardımıyla köpürtün. Sütü köpürttükten sonra French pressi dairesel hareketlerle sallayın. Böylelikle sütün köpüğü yalnızca üst yüzeyde kalmayacak ve her yere eşit miktarda dağılacaktır.
 11. Sütü kahvenin üzerine ilave ederken kupayı French presse doğru yan yatırın ve sütü dairesel hareketlerle yavaş yavaş kahvenin üzerine ilave edin. En son adımda da orta noktadan karşı noktaya kadar sütü uzun bir çizgi halinde dökün. Böylece ortaya hem mükemmel lezzette hem de mükemmel görüntüye sahip bir fincan kahve çıkacak.

Afiyet olsun!

3 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like