Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

filtre-kahve-nasil-yapilir

Filtre kahve nasıl yapılır ya da filtre kahve nasıl demlenir soruları pek çok kahve tutkunun aklında olan sorulardan bir tanesidir. Hemen hemen herkes istediği yerde elindeki imkanlarla filtre kahve demleyebilir.

Fakat lezzetli bir aromaya sahip filtre kahve demlemek için belli başlı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Kahvenin çekirdekten fincana ulaşıncaya kadar yaşadığı uzun bir yolculuk vardır. Kahve aslında ağaçta yetişen bir meyvenin çekirdeklerinden elde ediliyor. Bu meyve görünüm olarak kiraza benzese de elbette kirazdan çok farklıdır. Bu meyvenin olgunlaşmak için dokuz aya ihtiyacı vardır.

Olgunlaşan bu meyveler kahve işçileri tarafından özenle toplanır. Ardından suda bekletilen bu meyve güneşte kurutuluyor. Kuru kahve çekirdekleri ayıklanır. Daha sonra bu yeşil çekirdekler istenilen kıvama gelene kadar kavruluyor.

Bu kavrulma esnasında kahvenin o lezzetli aroması ortaya çıkar. En son evrede de kahve çekirdekleri kahve çeşidine göre öğütülüyor. Böylece fincanlarımıza ulaşıyor.

İşte gün içinde her anımıza eşlik edebilen kahve böyle uzun bir yolculuk sonrası bize ulaşır. Peki biz filtre kahvenin yapılışı konusunda nelere dikkat etmeliyiz?

Evde Filtre Kahve Yapımı için Faydalı İpuçları

en-sert-filtre-kahve-onerileri

Güzel bir aromaya sahip filtre kahve yapmak için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Evde filtre kahve hazırlarken aşağıdaki ipuçlarına dikkat ettiğiniz takdirde kahve zincirlerindeki o lezzeti kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

 • Öncelikle filtre kahve nasıl yapılır sorusunda dikkat edilecek en önemli husus kahvenin tazeliği. Filtre kahve ne kadar taze ise o kadar lezzetli bir aromaya sahip olur. Bayat filtre kahveyi ne kadar dikkatli ve özenli demleseniz de istediğiniz aromayı elde edemezsiniz.
 • Filtre kahve yapımı konusunda dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise kullandığımız malzemelerin temizliğidir. Buradaki temizlik ile kastettiğimiz şey makinede herhangi bir kahve tortusunun kalmamış olması. Eğer makinede önceden filtre kahve demlediysek ve iyi temizlemediysek kahvemiz acı olur ve aroması istediğimiz kıvamda olmaz. Bunun için her filtre kahve demleme işlemi ardından kahvenin makineden iyice temizlendiğine emin olmalıyız.

Tüm bu adımlara dikkat ettikten sonra gelelim filtre kahve nasıl yapılır sorusuna. Lezzetli bir aromaya sahip filtre kahve nasıl yapılır sorusuna farklı ekipman ve yöntemlerle adım adım cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca kullanılan ekipmana göre filtre kahve demleme süresi de değişiklik gösterecektir. Dolayısıyla bahsedeceğimiz ekipmanın demleme süresine dikkat etmelisiniz.

Size evde filtre kahve yapabileceğiniz üç yoldan bahsedeceğiz. İşte filtre kahve nasıl hazırlanır diye merak edenlerin kullanabileceği üç farklı yol.

Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Kahve tutkunları için, mükemmel bir fincan filtre kahve deneyimi benzersiz bir keyif sunar. Filtre kahve, aromasını ve tatlarını daha belirgin bir şekilde ortaya çıkaran, tertemiz bir içecek sunar.

Ancak, birçok farklı filtre kahve demleme yöntemi var. Bu sebeple doğru teknikleri ve püf noktaları bilmeniz önemli. Bu başlık altında, filtre kahve demlemek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemleri paylaşacağız.

Makinede Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

makine-ile-filtre-kahve-nasil-yapilir

Eğer filtre kahve makinesine sahipseniz müthiş bir aromaya sahip filtre kahve sandığınız kadar uzak değil. Mekanlarda içtiğiniz ve tadı damağınızda kalan o filtre kahveyi çok kolay yapabilirsiniz. Gelelim makine ile filtre kahvenin yapılışı konusuna. İşte makine ile fitre kahve demleme sürecinde uymanız gereken adımlar:

 • Öncelikle filtre kahve makinesinin su haznesine içeceğiniz kahve ölçüsünü bir parmak geçecek şekilde su ekleyin.
 • İkinci adımda filtre kahve makinesinin kahve haznesine 9 ila 10 gram arasında kahveyi koyun. Yoğun bir kıvama sahip kahve istiyorsanız filtre kahveyi 10 gram tercih edin. Kahvenin gramını ölçecek bir alete sahip değilseniz de kupa başına 2 tatlı kaşığı kahve kullanabilirsiniz. 
 • Tüm malzemeleri makineye koyduğunuzdan emin olduktan sonra makineyi çalıştırın ve makinenin kahveyi süzmesini bekleyin. 
 • En son adımda ise süzülen filtre kahveyi 3 ila 5 dakika arasında dinlendirin, diğer bir ifade ile demlenmeye bırakın. Böylelikle kahve, damaklarımızda iz bırakan o nefis aromaya sahip olacaktır.

Evde Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

chemex-filtre-kahve-demleme-mithra-blog

Evinizde makinesiz bir şekilde filtre kahve yapmak istiyorsanız, pour over gibi basit demleme araçları kullanabilirsiniz. İşte evde makinesiz filtre kahve yapmanız için birkaç adım:

Malzemeler:

 • Filtre kahve
 • Sıcak su (95-96°C arası)
 • Pour over kahve demeleme ekipmanı

Yapılışı:

 • Pour over aparatını bardağın üzerine yerleştirin ve filtre kağıdını aparatın içine yerleştirip suyla nemlendirin.
 • Filtre kahveyi kağıdın içine koyun. Orta derecede su dökerek kahveyi önceden nemlendirin ve biraz bekleyin.
 • Sıcak suyu, dairesel hareketlerle yavaşça ve eşit bir şekilde dökün. Kahvenin tamamını 2-3 dakika içinde demlemeye devam edin.
 • Kahve tamamen süzüldüğünde, pour over aparatını kaldırın ve kahvenizi servis yapmaya hazır hale getirin.

Afiyet olsun!

Kahve ve su miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Deneme yaparak kendi damak zevkinize uygun oranı bulabilirsiniz.

French Press ile Evde Filtre Kahve Yapımı

french-press-ile-kahve-nasil-yapilir

İlginizi Çekebilir: Dünya Kahveleri Kutusu

Bugünlerde hemen hemen hepimizin evinde gerek bitki çayı demlemek gerekse filtre kahve demlemek için French press yani kahve presi kullanılmaktadır. Oldukça pratik ve hızlı bir kullanıma sahip French press, bu sebeple pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Size vereceğimiz tarife uyarak artık makine kahvesi kadar lezzetli bir aromaya sahip kahve demlemeniz mümkün. İşte lezzetli bir kahve için dikkat edilmesi gereken püf noktalar:

 • French press ile lezzetli bir kahve hazırlamak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi malzeme. Öncelikle French press ayarında öğütülmüş kahve kullanmalıyız. Ayrıca bir içimlik için 18.5 gramlık kahve kullanmalıyız. Bunun yanı sıra suyun sıcaklığı da 95 santigrat derece olmalıdır. 
 • Ekipmanı ısıtmak da önemli bir nokta. Sıcak su ile önce French pressi çalkalamalısınız. Böylece kahveniz daha sıcak kalacak.
 • French pressin içine önce filtre kahveyi koymalıyız. Ardından sıcak suyu kahvenin üzerine yavaşça ilave etmeliyiz. Blooming evresi için bir miktar suyla -kahvenin tamamı ıslanmalı- kahveyi 30 saniye kadar bekletirseniz kahve daha lezzetli olacak.
 • Suyu ilave etmeye başladığımız andan itibaren kahvenin demlenme süresini başlatmalıyız. 
 • Son adımda ise filtre kahveyi demlenmeye bırakıyoruz. Burada istediğiniz yoğunluğa sahip kahveyi hazırlamak için demlenme süresine dikkat etmelisiniz. Hafif yoğunlukta filtre kahve için 4 dakika, orta yoğunlukta filtre kahve için 5  dakika, yoğun bir aromaya sahip filtre kahve için de 6 dakika beklemelisiniz. Böylelikle dilediğiniz yoğunlukta kahveyi elde edebilirsiniz. 

Bu konu hakkında daha fazla tüyo paylaştığımız ve French Press ile Filtre Kahve Yapımı yazımızı eğer henüz okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Eğer French press kullanımıyla ilgili detaylı bir bilgiye sahip değilseniz “French press nasıl kullanılır?” sorusuna yanıt verdiğimiz blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Evde French Press Olmadan Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

sallama-filtre-kahve-nedir

Evinizde French press ya da başka herhangi bir filtre kahve demleme ekipmanı olmadan da kahve demleyebilirsiniz. Bunun için ise filtre kahve poşeti kullanabilirsiniz. Tek kullanımlık olan bu poşetlerle ayrıca dilediğiniz her yerde de kahve demleyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • Filtre kahve
 • Sıcak su (95-96°C arası)
 • Filtre kahve poşeti
 • Bardak veya fincan

Yapılışı:

 • Bir filtre kahve poşetini bardağın içine yerleştirin.
 • Kahveyi poşetin içine koyun (her fincan için 1 ila 1,5 yemek kaşığı kullanabilirsiniz).
 • Sıcak suyu yavaşça poşetin üzerine dökün, kahve çekirdeklerini ıslatın ve demlemeye başlayın.
 • Yaklaşık 4 ila 5 dakika bekleyin ve kahvenin demlenmesine izin verin.
 • Filtre kahve poşetini çıkarın.
 • İsteğe bağlı olarak süt, şeker veya diğer tatlandırıcıları ekleyin.
 • Kahvenizi keyifle tüketin.

Afiyet olsun.

Bu adımları takip ederek, French Press kullanmadan da evde kolayca filtre kahve yapabilirsiniz.

V60 ile Filtre Kahve Yapılışı

v60-ile-filtre-kahve-nasil-demlenir

V60 ile filtre kahve demlemek en eğlenceli kahve demleme yollarından bir tanesidir. Bu aparat gerek şeklinin V şeklinde olması gerekse de V’nin açısının 60 olmasından dolayı V60 adını almıştır. V60 ile filtre kahve nasıl yapılır konusunda ise adım adım izlenmesi gereken yollar şunlardır:

 • V60 ile filtre kahve demlemek için V60 aparatının yanında sıcak su haznesi ve kağıt kahve filtresine ihtiyacınız olacaktır. Bu açıdan öncelikle bu malzemelerin elinizde olduğundan emin olmalısınız.
 • V60 ile filtre kahve demlemek için öncelikle V60’ı su haznesinin üzerine ve V60’ın içerisine de kahve filtre kağıdını yerleştirmelisiniz.
 • Bir sonraki adımda kahvenin çabuk soğumaması ve güzel bir aromaya sahip olması için sıcak su ile aparatı ıslatın. Hazneye konulan sıcak su ise geri boşaltılmalıdır.
 • Filtre içerisine yaklaşık 10 ila 12 gram arasında kahve ekleyin. Daha sonra üzerine su ekleyin ve yaklaşık 30 saniye bekleyin. Tüm kahvenin ıslandığından emin olun.Burada 30 saniye beklenmesinin amacı kahve kavrulurken oluşan gazın açığa çıkmasıdır. 
 • 30 saniye bekleme süresinin ardından su haznesindeki kahve boşaltın ve kahve üzerine tekrar su ilave edin. Süzdüğünüz kahveyi 4 ila 6 dakika arasında demlenmeye bırakın ve ardından servis edin.

Afiyet olsun!

Moka Pot ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

moka-pot-nasil-temizlenir-moka-pot-temizliğine-daiir-puf-noktalar

Evinizde moka pot kullanarak filtre kahve tarzında bir kahve yapabilirsiniz. Moka pot, basınçla çalışan bir kahve makinesidir ve sonuç olarak, daha yoğun ve aromatik bir kahve üretir.

Ancak, moka pot ile yapılan kahve, tam anlamıyla filtre kahve değildir. Çünkü bir filtre kullanılmaz. Yine de moka pot kullanarak tatlı, yoğun ve güzel bir kahve yapabilirsiniz.

İşte moka pot ile filtre kahve tarzında kahve yapmanın yöntemi:

Malzemeler:

Malzemeler:

 • Moka Pot
 • Filtre kahve
 • Su

Yapılışı:

 1. Moka potun alt bölümünü suyla doldurun.
 2. Orta bölümün içine filtre kahveyi ekleyin.
 3. Kahveyi hafifçe bastırarak düzeltin, ancak sıkıştırmayın.
 4. Moka potun üst bölümünü alt bölüme sıkıca yerleştirin.
 5. Moka potu ocak üzerine yerleştirin. Orta derecede ısıda ocakta demlemeyi başlatın.
 6. Moka potun üst kısmında kahve yavaş yavaş toplanacaktır.
 7. Görsel olarak kontrol ederek, kahvenin demlenme işlemi tamamlandığında ocaktan alın. Tutma kulpları sıcak olabilir, dikkatli alın.)
 8. Kahvenizi fincana veya bardağa dökün ve dilerseniz süt veya şeker ekleyerek tatlandırın.

Afiyet olsun.

Japanese Cold Brew Nasıl Yapılır?

japanese-cold-brew-nedir-nasil-hazirlanir

Japon soğuk demleme yöntemi, düşük sıcaklıkta uzun süreli demlemeyle soğuk bir kahve elde etmek için kullanılan bir yöntemdir. İşte adım adım Japon soğuk demleme kahve yapmanın bir yöntemi:

Malzemeler:

 • Öğütülmüş kahve çekirdekleri
 • Soğuk su
 • Büyük bir kavanoz veya sürahi
 • Filtre veya süzgeç

Yapılışı:

 • Öğütülmüş kahve çekirdeklerini belirli bir oranda ölçün.
 • Bir kavanoz veya sürahiye öğütülmüş kahveyi koyun.
 • Üzerine soğuk suyu ekleyin ve karıştırın.
 • Karışımı iyice karıştırarak kahvenin suyla temasını sağlayın.
 • Kavanozun veya sürahinin kapağını sıkıca kapatın.
 • Karışımı buzdolabına koyun ve en az 12 saat, tercihen 18-24 saat boyunca demlemeye bırakın.
 • Demleme süresi tamamlandığında, kavanozu veya sürahinin kapağını açın.
 • Kahveyi süzmek için bir filtre veya süzgeç kullanın.
 • Soğuk kahveyi başka bir kap veya bardağa dökün.
 • Dilerseniz buz ekleyebilirsiniz. Böylece soğuk kahvenizi daha serin ve ferahlatıcı hale getirebilirsiniz.
 • Keyifle Japon soğuk demleme kahvenizi tadını çıkarın!

Afiyet olsun.

Bu adımları takip ederek, Japon soğuk demleme kahve yapabilirsiniz. Bu şekilde serinletici bir şekilde aromatik bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

Japanese Cold Brew Nedir?” başlıklı blog yazımızı okuyarak bu kahveyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Filtre kahve demlemenin inceliklerini sizinle paylaştık. En kaliteli %100 Arabica kahvelerin kolayca demleyebileceğiniz şekilde öğütüldüğü Mithra Coffee kahve seçeneklerine göz atmayı unutmayın!

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-sunumlari-en-guzel-kahve-sunumu-fikirleri
Daha Fazla

Kahve Sunumları – En Güzel 10 Kahve Sunumu Önerisi

İçindekiler Hide Instagram’da Mükemmel Gözükecek Kahve SunumlarıSonbaharın Büyüleyici Atmosferini Kahvelerinize YansıtınIşıltılardan Faydalanın!Kitap ve Kahvenin Muhteşem Uyumunu KullanınKahve Çekirdekleriyle…