Etiyopya Kahvesi Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir?

etiyopya-kahvesi-nasil-yapilir-ozellikleri-nelerdir

Çiçeksi ve meyveli aromaların hakim olduğu Etiyopya kahvesi, dünyanın ilk kahvesi olarak nitelendirilir. Dünyanın en lezzetli kahvelerinin yetiştiği Etiyopya neden kahvenin ana vatanı olarak adlandırılıyor?

Bu içeriğimizde Etiyopya’nın kahve tarihine, Etiyopya kahvesinin nasıl demlendiğine ve özelliklerine yer vermeye çalıştık. Kahve tadında keyifli okumalar dileriz.

Etiyopya ya da diğer bir deyişle Etyopya, resmi adıyla ise Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Afrika Boynuzu’nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesidir. Ülkenin sınır komşuları; Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Kenya’dır. Etiyopya, Afrika kıtasının ikinci en kalabalık nüfusa sahip ülkesidir.

Ülkenin 1933 yılına kadar Kızıldeniz’e kıyısı bulunuyorken 1933’te Eritre’nin bağımsızlığını ilan etmesiyle Kızıldeniz ile bağlantısı kesilmiştir. Böylelikle Etiyopya bir kara devletine dönüşmüştür.

Etiyopya’nın en büyük ekonomik kaynaklarından biri kahvedir. Kahve ülkenin dışarıdan gelen gelirinin %60’ını karşılamaktadır. Diğer taraftan Etiyopya kahvesi, dünya kahve piyasasında %3’lük bir yere sahiptir.

Etiyopya Kahve ile Nasıl Tanıştı?

Anlatılanlara göre dünya tarihinde kahve ile ilk kez Etiyopya tanıştı. Yaygın bir hikayeye göre; Etiyopyalı bir keçi çobanı günlerden bir gün keçilerini otlatırken onların kahve meyvesini yediğini gördü.

Kahve meyvesini yiyen keçiler uyuşukluklarını kaybetmişlerdi ve daha enerjik görünüyorlardı. Kahvenin bu gücünü fark eden keçi çobanı, kahvenin dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olmasına önayak oldu.

Her ne kadar dünyanın ilk kahvesi bu topraklarda çıkmış olsa da Etiyopya’da kahve çiftçileri yakın tarihte zor zamanlar geçirdi. 1974 yılında diktatör yönetim çiftçilerin kahveleri zorla devlete satmasını sağladı. Fakat bu saltanat uzun sürmedi. 1991 yılında diktatörlük yıkıldı ve çiftçiler sürdürülebilir fiyatlandırma ve kooperatif usulüne geçtiler.

2008 yılına gelindiğinde ise bir gelişme daha meydana geldi ve ECX adı verilen sistem yürürlüğe girdi. Bu sistemde toplanan kahve çekirdekleri lezzet profillerine göre sınıflandırılıyorlar ve ardından da bu sınıflandırmalar neticesinde paketleniyorlardı.

Bu sistem sayesinde ise kahve piyasası doğrudan çiftçi ile iletişim kurabiliyordu. Böylece çiftçiler daha iyi fiyatlardan satış elde ederek emeklerinin karşılıklarını alabiliyorlardı.

Etiyopya Kahvesi Nasıl Yapılır?

etiyopya-kahvesi-nasil-yapilir

Etiyopya kahvesi, ülkemizde en çok sevilen ve en çok tüketilen kahve çeşitlerinden bir tanesidir. Hemen hemen tüm filtre kahve tutkunlarının evinde Etiyopya kahvesinin bulunduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Peki, Etiyopya kahvesi French pressle nasıl demlenir?

French pressle Etiyopya kahvesi demlemek için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı en kaliteli kahve bölgesinden seçilen kahve çekirdekleri ile hazırlanan Ethiopia Adado kahvesi ve içme suyu. Dilerseniz kahvenize ekstra bir aroma ve hafiflik katmak için süt de kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı:

  • Kaynamış içme suyu ile önce French pressi çalkalayın.
  • Bu işlemin ardında French pressin içerisine 2 yemek kaşığı Ethiopia Adado kahvesi ilave edin.
  • Daha sonra kaynayan ve iki dakika kadar dinlendirilen suyu, kahvenin üzerinde dairesel çizgiler çizerek French pressin içerisine ilave edin.
  • Ardından pressin kapağını kapatın ve yaklaşık 7 dakika kadar demleyin.

Demlenen kahvenizin üzerine dilerseniz soğuk/sıcak süt de ilave edip servis edebilirsiniz, afiyet olsun! Süt köpürtücünüz yoksa sütü ve kahveyi köpürtmek için blog yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Etiyopya Kahvesi Tadı ve Özellikleri

etiyopya-kahvesi-tadi-ve-ozellikleri

Etiyopya’da genel olarak Arabica kahve meyvesi yetiştirilir. Kahvenin doğduğu yer olarak da nitelendirilen Etiyopya, en kaliteli kahve çekirdeklerinin yetiştiği bölgelerden bir tanesidir.

Kahve, Etiyopya halkının kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Nasıl ki Japonlar, özel tarihlerde ve zamanlarda çay seremonisi düzenliyorsa Etiyopya halkı da önemli olayların olduğu zamanlarda ve törenlerde kahve ikram ederler ve kahvenin keyfine varma seansları düzenlerler. Öyle ki Etiyopya halkı ürettiği kahvenin büyük bir kısmını kendi tüketir.

Etiyopyalı çiftçilerin kahve yetiştirmek için ekstra kimyasal bir maddeye ihtiyacı yoktur. Çünkü Etiyopya’nın iklimi ve volkanik anlamda oldukça zengin toprakları kahvenin kendi başına dahi yetişmesine imkan verir. Kaldı ki Etiyopya’nın vahşi doğasında yetişen pek çok kahve türü de bulunmaktadır.

Etiyopya’nın yerel halkının da kendi yetiştirdikleri kahveleri öğütmek için kullandıkları basit aletleri bulunur. Böylece yetiştirdikleri kahveleri kendi imkanlarıyla işlerler, öğütürler ve içilecek kıvama getirirler.

Etiyopya kahvesine çiçeksi ve meyvemsi aromalar hakimdir. Etiyopya kahvesinin lezzet profili üretilen bölgeye ve kahve çeşitlerine göre de birtakım farklılıklar gösterebilir. Fakat Etiyopya kahvesi genel anlamda lezzet profili en yüksek kahve çeşitlerinden bir tanesidir.

Etiyopya’da kahve yetiştiriciliği yapılan alan 4000 kilometrekareyi bulmaktadır. Ortalama 15-21 santigrat derece sıcaklıklarda yetiştirilen Etiyopya kahvesi, 1500-2700 m yüksekliklerde yetişir. Bu da kahvenin aromasını özümsemesi için ihtiyaç duyduğu zamanı verir.

Etiyopya’da Kahve Yetiştirilen Bölgeler

Etiyopya’nın iklimin ve toprak yapısının kahve yetiştirmek için oldukça verimli olduğunu yukarıda da söyledik. Fakat Etiyopya’nın dünya pazarına sunduğu kahveler özel bölgelerde yetiştirilmektedir. Buradaki kahve meyvesi ile özel olarak ilgilenilir ve gerekli bakımları yapılır.

Peki, Etiyopya’da kahve yetiştirilen bölgeler nerelerdir?

  • Sidamo (Yirgacheffe) Kahve Bölgesi: Bu bölgede yetiştirilen kahve çekirdekleri, dünyanın en iyi kahve çekirdekleri arasında nitelendirilir. Etiyopya’nın güneyinde yer alan bu bölgede yetiştirilen kahve çekirdekleri oldukça hafif bir tada sahip olan bu kahve çekirdekleri eşsiz narenciye aromalarına sahiptir.
  • Ghimbi Kahve Bölgesi: Etiyopya’nın batısında yer alan kahve bölgesidir. Bu bölgede yetiştirilen kahveler daha yoğun bir tada ve dengeli bir yapıya sahiptirler. Bu bölgede yetiştirilen kahve çekirdekleri ıslak işleme yöntemiyle işlenirler.
  • Harar Kahve Bölgesi: Günümüzde üretimi hala devam eden en eski kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği bölgedir. Bu bölgede yetiştirilen kahve çekirdekleri kuru olarak işlenirler. Orta asitliğe sahip olan Harar kahveleri tam vücuda sahiptirler. Diğer taraftan bu bölgede yetiştirilen kahvelerde makine kullanımından ziyade manuel yöntemler uygulanır.
1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like