Espresso Kahve Nedir?

espresso-kahve-nedir

Espresso kahve, gerçek kahve tutkunlarının vazgeçemediği bir kahve türüdür. Sert ve yoğun bir kıvama sahip bu kahve, 1900’lü yılların başında İtalyanlar tarafından keşfedilmiş ve dünyaya tanıtılmış.

Bu kahve türü adını oldukça çabuk ve pratik hazırlanmasından alır. Küçük porsiyonlar halinde servis edilen espresso zengin bir aromaya sahiptir.

Yüksek bir basınçla elde edilen bu kahvede miligram başına düşen kafein miktarının da fazla olmasından dolayı uyku açma konusunda diğer kahve türlerinden daha etkilidir.

Espresso seveni kadar sevmeyenin de çok olduğu bir kahve türüdür. Fakat gerçek kahve tutkunları için espresso her zaman daha önce gelir.

Filtre kahveye kıyasla içimi bir hayli zor. Bu sebeple espressonun yoğunluğunu hafifletmek için içerisine süt, krema, çikolata ve karamel gibi malzemeler ilave ediliyor.

Bu tarz malzemelerin espresso içine eklenmesiyle de espresso bazlı kahve türleri meydana gelir. Bunları şu şekilde sıralamamız mümkün; americano, cappuccino, latte, latte maccihato, mocha, ristretto, cortado, flat white, affogato.

☕️Kahve Çeşitleri Nelerdir? yazımızı okuyarak bu türler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Espresso Nasıl Yapılır?

espresso-kahve-nasil-yapilir

Espresso tutkunlarının en büyük arzusu evde kendi kahvelerini hazırlamak olsa gerek. Dışarıdan bakıldığında yapılması imkansız ya da zor görünen bu kahveyi elinizde uygun malzemeler olduğu takdirde yapmanız oldukça kolay.

Mithra Coffee, kaliteli ve şık kahve ekipmanları ile evde dilediğiniz kahveyi hazırlamanıza yardımcı oluyor. Kahve köşenizde üçüncü nesil kahve kültürünü yaşatabileceğiniz demleme ekipmanları size şık sunumların yanı sıra nitelikli lezzetler vadediyor.

Mithra Coffee’nin nitelikli kahve çekirdekleri arasından da dilediğiniz ekipmana göre seçim yapabiliyorsunuz. Moka pot, Aeropress gibi popüler espresso kahve ekipmanlarına göre seçim yapabilirsiniz. Böylece Mithra Coffee kahve çekirdeğini, siparişiniz üzerine öğütür ve tazeliğinden ödün vermeden size ulaştırır.

Bu kahveyi evde birkaç yolla yapabilirsiniz. İşte evde kolaylıkla espresso hazırlamak için kullanabileceğiniz yöntemler!

Makineyle Espresso Hazırlama

en-ucuz-kahve-makinesi-hangisi

Espresso hazırlamada kullanılan en popüler kahve makinelerinden biri Delonghi markasına ait kahve makinesidir. Bu kahve makinesinin elle kullanılan modellerinin yanı sıra otomatik olanları da mevcuttur.

Her bütçeye uygun ürünleri bulunan bu marka dışında farklı markaları da kullanabilirsiniz. Bu kahveyi hazırlama için öncelikle espresso için özel olarak çekilmiş bir kahve almalısınız. Kahveyi damak tadınıza göre hafif, orta ya da daha yoğun kıvamda çektirebilirsiniz.

Kahveyi hazırlamak için öncelikle kaç kişilik kahve hazırlayacaksanız o ölçülerde kahveyi espresso ölçme kabına koyabilir ya da tartarak ölçüm yapabilirsiniz. Eğer tartı ile ölçecekseniz bir kişi için koyacağınız kahve miktarı 7 ile 15 gram arasında olmalı.

Kullanacağımız ölçüde kahveyi makinenin kahve sıkıştırma bölümüne koyuyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var: Eğer hafif bir kahve elde etmek istiyorsak kahveye baskıyı hafif uygulamalıyız.

Ancak daha yoğun bir kahve elde etmek istiyorsak kahveye yoğun bir baskı uygulamalıyız. Daha sonra ise kahveyi makinenin kahve bölümüne yerleştirmemiz gerekiyor.

Makinenin arka kısmında zaten su haznesi olduğu için sadece o kısma su doldurmanız yeterli. Makine kullanacağı su miktarını seçtiğiniz fincan miktarına göre otomatik olarak ayarlayacaktır. İşte makine ile kahve hazırlamak bu kadar basit!

Moka Pot ile Espresso Hazırlama

espresso-nasil-yapilir

İtalyanlar ilk espresso kahvelerini bu aletlerle yapmaya başlamışlardır. Şimdilerde eskisi kadar rağbet görmeyen bu aletler evde ucuz yollu espresso hazırlamak için oldukça elverişlidir.

Moka pot, espresso hazırlamak için kullanılan en basit yollardan bir tanesidir. Fakat bu alet ile makine kahvesi kadar lezzetli bir kahve elde edemeyiz.

Moka Pot üç kısımdan oluşmaktadır. Bunlar; cezve kısmı, kahve kısmı ve su haznesidir. Kahveyi hazırlamak için öncelikle Moka pot’un parçaları birbirinden ayrın. Ardından su haznesi üzerindeki emniyet kısmına gelmeyecek şekilde su doldurun.

Burada koyacağınız su kesinlikle soğuk su olmamalıdır. Çünkü soğuk su kahvenin daha fazla kavrulmasına neden olur. Bu durum da kahvenin daha acı olmasına ve kanserojen maddelerin açığa çıkmasına sebep olacaktır.

Bu sebeple hazneye sıcak su doldurmalısınız. Burada kullanacağınız kahveyi çektirirken Moka pot ile kahve hazırlayacağınızı belirtirseniz eğer kahvenizi daha kalın çekeceklerdir.

Moka pot ile kahve hazırlamak için uygulanacak diğer bir adım ise kahvenin hazneye koyulması işlemi. Burada da kahveyi makinede hazırlar gibi sıkıştırmamaya özen göstermelisiniz.

Kahveyi, kahve kısmına ekledikten sonra aralarda boşluk kalacak şekilde hafifçe bastırmalısınız. Ardından aletin cezve kısmı kapatabilirsiniz.

Burada cezve kısmını çok sıkmamaya dikkat etmelisiniz. Daha sonra kahve orta ateşte fokurdamaları bitene kadar pişirin. İşte kahveniz servis edilmeye hazır!

Dünya Kahvelerinin Tadına Varın!

Mithra Coffee tarafından büyük bir titizlikle seçilen dünya kahvelerini denediniz mi? Eğer dünya kahvelerinin, keyifle geçirdiğiniz saatlere eşlik etmesini istiyorsanız bu kahveleri deneyimleyebilirsiniz.

Dilerseniz bu kahveleri tek tek alabileceğiniz gibi Dünya Kahveleri Kutusu ile de 5 farklı ülkenin kahvesini tek bir kutuyla deneyimleyebilir, sevdiklerinize harika bir gurme tadım seti armağan edebilirsiniz.

Böylece 5 farklı ülkenin kahvesini deneyimleyerek damak tadınıza en uygun kahveyi seçebilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like