Espresso Bazlı Kahveler Nelerdir?

espresso-bazli-kahveler-nelerdir

İtalyan kahvesi olarak tanınan espresso ile hazırlanan farklı kahve çeşitleri vardır. Espresso bazlı kahveler genel itibariyle farklı shot miktarları ve tatlandırıcılar ile hazırlanırlar.

Biz de bu içeriğimizde sizlere espresso bazlı kahve çeşitlerini ve bu kahve çeşitlerinin nasıl hazırlandığını anlatmaya çalışacağız.

Küresel salgının baş göstermesiyle beraber hayatımızda pek çok şey değişti ve değişmeye de devam ediyor. Bu değişimlerden en büyüğü ise tüketen bireylerden üreten bireylere dönüşmeye başlamamız oldu.

Tabii ki günlük hayatta en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahve de bu değişimden payını aldı. Evler küçük bir kahve dükkanına dönüştü, ev sahibeleri ise amatör baristalara.

Biz de bu değişimde yolunuza ışık tutmak için size farklı kahve çeşitlerini tanıtmaya çalışıyoruz fakat yalnızca bu çeşitleri tanıtmakla da kalmıyoruz. Farklı kahve çeşitlerinin uzmanlar tarafından nasıl hazırlandığını sizin için araştırıyoruz ve en lezzetli kahveyi hazırlamanız için size yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Espresso bazlı kahve çeşitleri de bu içeriğimizde size tanıtmak istediğimiz kahve çeşitleri arasındalar. Dolayısıyla bu içeriğimizde en popüler kahve çeşitlerine ve seçtiğimiz tariflere yer vereceğiz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri

kahve-cesitleri-nelerdir

Espresso bazlı kahveler arasındaki en popüler kahve çeşitleri americano, macchiato, ristretto, affogato, mocha, latte, cappuccino, cortado ve flat white kahvedir. Fakat bu kahve çeşitlerinin her biri farklı bir yöntemle hazırlanır. İçerdikleri espresso, su ve süt miktarı belirli ölçülerdedir.

Americano

Americano, Amerikalı askerler tarafından keşfedilen bir kahve çeşididir ve “Amerikan kahvesi” olarak da bilinmektedir. Espressoya nazaran daha hafif bir aromaya sahiptir.

En sevdiğiniz americano keyfini evinizin rahatlığında yaşayabilirsiniz. Evde americano yapımı başlıklı blog yazımızdan faydalanarak bu kahve çeşidini evinizin rahatlığında hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu içeriğimizi okuyarak Americano kahve hakkında daha detaylı bilgiye de sahip olabilirsiniz.

Macciato

espresso-macchiato-mithra

Macciato, espresso bazlı kahveler arasında en sevilen kahve çeşitlerinden biridir. Benekli kahve ve süt lekeli kahve olarak da tanınan bu kahve sütün ve espressonun eşsiz uyumunu seven kahve severlerin vazgeçilmez içeceklerindendir.

Macciatonun kendi içerisinde dört farklı çeşidi vardır.

Ristretto

Ristretto, espresso bazlı kahveler arasında espressyoya nazaran daha ağır olan bir kahve çeşididir. Kahvenin büyüleyici aromasına aşık olan İtalyanların kahvenin gerçek aromasını hissetmek adına keşfettikleri bir kahve türüdür.

Mocha

Mocha, espresso bazlı kahve çeşitleri arasında yer alan latteye benzer bir kahve çeşididir. Lattenin üzerine birkaç küçük dokunuş yapılarak mocha elde edilir. 

Latte

Kahve zincirlerinin en popüler kahve çeşitlerinden biri olan latte esasında bir sütlü kahvedir. Espressonun süt ile tatlandırıldığı bu kahve çeşidi oldukça hafif ve bir o kadar da aromatik bir lezzete sahiptir.

Beş farklı latte tarifi ile kahve keyfinize lezzet ve farklılık katın!

Affogato

Affogato, İtalyanca’da boğulmak anlamına gelmektedir.

Dondurma kahvenin içinde boğulduğu için ona bu ismi vermişlerdir. Affogato, espresso ile dondurmanın kusursuz buluşmasıyla hazırlanan kahve çeşididir. Bu kahve çeşidini kahveden ziyade tatlı olarak görenler de vardır.

Aranızda daha önce affogato tadan var mı? Ner dersiniz, bu kahve sizce de nefes kesici bir lezzete mi sahip? Görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Cappuccino

filtre-kahve-cappuccino

Cappuccino, lattice benzeyen espresso bazlı kahve çeşitlerinden bir diğeridir. Fakat kullanılan sütün sıcaklığı, süt köpüğünün yoğunluğunun kendine has olmasıyla latteden ayrılır.

Espresso ve espressoya alternatif olabilecek filtre kahve ile cappuccino nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız evde cappuccino yapımı ile ilgili hazırladığımız blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Cortado

Cortado yoğun kahve aromasının hakim olduğu sütlü kahve çeşitlerinden biridir. Dolayısıyla sütle hazırlanan diğer espresso bazlı kahvelerden farklıdır.

Flat White

Flat white da kendine has bir yöntemle hazırlanan espresso bazlı içeceklerden biridir. Bu kahve çeşidi de sütle hazırlanır fakat aroması da diğer kahveler gibi farklıdır.

Eğer flat white tutkunuysanız ve evde flat white kahve nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız evde flat white kahve tarifi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Espresso Bazlı Kahve Tarifleri

espresso-bazli-kahve-tarifleri

Bu başlık altında sizin için seçtiğimiz iki farklı espresso bazlı kahve tarifine yer vereceğiz. Hazırlaması oldukça pratik olan bu kahve tariflerini hazırlarken de çok keyif alacaksınız.

Cortado Kahve Tarifi

Cortado, İspanyolların en meşhur kahve çeşitlerinden biridir.

Bu meşhur lezzeti hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; yarım su bardağı su, espresso ayarında öğütülmüş 7 gram kahve, bir çay kaşığı toz şeker, yarım su bardağı tam yağlı süt, moka pot, cezve ve süt köpürtücü.

Malzemeleriniz hazırsa cortado yapımına geçebiliriz.

 1. Moka potun su haznesine ılık içme suyunu ekleyin fakat suyun emniyet valfini geçmediğine emin olun.
 2. Kahve filtresine espresso kahveyi ekleyin ve bir kaşık yardımıyla bastırmadan kahveyi düzleştirin.
 3. Su haznesinin üzerine kahve filtresini ve onun üzerine de kahvenin toplandığı hazneyi takarak moka potu yüksek ateşe koyun.
 4. Sıcak suyun kaynamaya başlamasıyla birlikte kahve basıncın etkisiyle en üst haznede toplanacaktır.
 5. Bardağın içine bir çay kaşığı şeker ilave edin.
 6. Moka potun üst haznesine ulaşan ilk espresso damlalarını şekerin üzerine dökün moka potu tekrar ocağa koyun.
 7. Espresso ve şekeri bir iki dakika kadar karıştırın. Espresso ve şeker karamel rengini alacak.
 8. Espressonun kalanını bardağa ilave edebilirsiniz fakat espresso miktarı bardağın yarısını geçmemelidir.
 9. Cezvenin içine yarım su barağı sütü koyun ve kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtın.
 10. Kaynama noktasına ulaşan sütü, süt köpürtücü yardımıyla köpürtün fakat bu aşama sizin seçiminize kalmış. Dilerseniz sütü köpürtmeden de kahvenin üzerine ilave edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra kahveyi servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Affogato Kahve Tarifi

Affogato kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 3 veya 4 top vanilyalı dondurma, espresso ayarında öğütülmüş 7 gram kahve, yarım su bardağı ılık içme suyu ve moka pot.

 1. Moka potun emniyet valsine ulaşmayacak şekilde ılık içme suyunu, su haznesine ekleyin.
 2. Filtre kısmına espresso ekleyin ve bir kaşık yardımıyla düzleyin ama çok bastırmamaya dikkat edin.
 3. Moka potun malzemelerini birleştirin ve orta ateşe koyun. Kahvenin tamamı üst haznede toplanınca kahveyi ocaktan alın.
 4. Bir bardağın içerisine 3 veya 4 top vanilyalı dondurma ekleyin.
 5. Demlenen espressoyu dondurmanın üzerine dökün ve servis edin.

Afiyet olsun!

Affogatoyu ilk etapta tatlı kaşığıyla tüketin. Dondurma bittiğinde ya da azalıp kahve ile karıştığında kahveyi içebilirsiniz.

Kahve tarifleri sayfamız üzerinden daha pek çok kahvenin tarifine ulaşabilirsiniz. Üstelik bu kahvelerin hazırlanışıyla ilgili bahsettiğimiz küçük ipuçlarını keşfedebilirsiniz.

4 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like