Drip Ne Demek? Drip Kahve Hakkında Her Şey

drip-ne-demek-drip-kahve-hakkinda-her-sey

Üçüncü nesil kahve dalgası hem dünyada hem de Türkiye’de hızla yayılan bir kahve akımı. Drip kahve ise üçüncü nesil kahve dalgasıyla birlikte yaygınlığını arttıran ve sık sık duyduğumuz kahve demleme yöntemlerinden bir tanesi. Peki, drip ne demek? Bu içeriğimizde sizlerle drip kahve terimini daha yakından tanıyacağız.

Kahve; kimi zaman dert ortağı, kimi zaman yorgunluğun tek ilacı, kimi zaman ise mutluluk kaynağı. Bir fincan kahvenin aromasında kâh gülüp eğlenir kâh tüm dertlerimizi dile getirir ve rahatlarız.

Kahve hangi anımıza ortak oluyorsa olsun önemli olan bir gerçek vardır ki o da kahvenin lezzeti. Yavan ve aromasız bir fincan kahve, yaşadığımız ana eşlik etmek bir yana dursun keyfimizin üzerine kara bir bulut gibi çöker.

Üçüncü nesil kahve dalgasıyla birlikte giderek önem kazanan “nitelikli kahve” pek çoğumuzu bu konuda arayışa soktu. Üçüncü nesil kahve ile birlikte kahve çekirdeklerinin yetiştiği bölge, kahve çekirdeklerinin işlenme şekli, kavrulma dereceleri ve öğütülme dereceleri gibi pek çok unsur ön plana çıktı.

Kahvenin çiftlikten fincana gelene kadar geçirdiği tüm süreç yalnızca kahve üreticileri için değil kahve tüketicileri için de önem kazandı. Artık kahve gurmelerinden tutun da kahve ile yeni yeni haşır neşir olan pek çok kişi en iyi kahve lezzetinin peşine düştü.

Kullanılan kahve çeşitlerinden en iyi sonucu alabilmek için yeni demleme yöntemleri ortaya çıkmakla birlikte var olan demleme yöntemlerinde de yenilikler yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.

En iyi kahve demleme yöntemlerinden biri ise elbette drip kahve demleme yöntemi. Kahvenin su ile eşsiz bir dans gösterisine giriştiği bu yöntem kahve tüketicilerine büyüleyici bir aroma tatma şansı veriyor.

Peki, kahvenin mükemmel aromasıyla ve lezzetiyle fincanlara konuk olan drip kahve yöntemi nedir ve nasıl uygulanır?

Drip Kahve Ne Demek?

filtre-kahve-makinesi-nasil-temizlenir

Drip kelimesinin Türkçe karşılığı “damlama”, “damlatmak” ve “damla damla akmak” şeklindedir. Drip kahve ise bir tür filtre kahve demleme yöntemidir. Bu yöntemde filtre kahve yer çekimi kuvvetinden faydalanılarak demlenir.

Sıcak su kahve tortullarının arasından nazikçe süzülür, kahvenin aroması ve yağı suyla karışarak usulca demleme haznesine dökülür, diğer bir deyişleyse damla damla akar.

Drip kahve, otomatik filtre kahve makineleriyle hazırlanan kahveye verilen genel bir isimdir. Bu bağlamda manuel kahve demleme yöntemlerinden ayrılır. Özellikle “pour over” demleme tekniğiyle arasında benzerlik bulunur. Bu kahve demleme yöntemleri arasındaki en büyük benzerlik suyun kahve tortulları arasından süzülerek kahve haznesine dolmasıdır. Fakat bu iki yöntem arasında belli farklar bulunmaktadır.

Drip kahve demlemek için doğru ekipmanı mı arıyorsunuz? Kahve makinesi çeşitleri arasından seçtiğimiz filtre kahve makinesi önerileri içerisinden kendiniz için en uygun filtre kahve makinesini seçebilirsiniz.

Drip Kahve ve Pour Over Arasındaki Farklar

drip-kahve-ve-pour-over-arasindaki-farklar

Pour over kahve demleme yöntemi de üçüncü nesil kahve dalgasıyla birlikte popülerliğini arttıran ve kahve demlenin adeta sanata dönüştüğü bir kahve demleme yöntemidir. Pour over kahve demleme yönteminde manuel kahve demleme ekipmanları ön plana çıkmaktadır. 

Pour over kahve demleme yönteminin drip kahve demleme tekniğinden en büyük farkı kahve demlerken tüm sürece müdehale etmenizdir. Ekipmanın hazırlanması, filtre kahve kağıdının ekipmanın içerisine yerleştirilmesi, kahvenin kağıdın içerisine dökülmesi ve suyun kahvenin üzerine yavaş yavaş ve belli bir düzenle dökülmesi tamamen kahveyi hazırlayan kişi tarafından yapılır. Fakat drip kahve demleme tekniğinde yapmanız gereken tek şey filtre kahve makinesinin içerisine su ve kahve ekleyip makineyi çalıştırmaktır. 

Drip kahve demleme yöntemi pour over demleme yöntemine nazaran oldukça kolaydır. Pour over demleme tekniği büyük bir incelik gerektirir. Eklediğiniz kahve miktarından tutun da kahveyi dökme şekliniz ve suyun akış hızı oldukça önemlidir. Eğer pour over yöntemiyle kahve demleyecekseniz oldukça hassas davranmalısınız. Oldukça dikkat gerektiren bu yöntemle kahve demlenin verdiği haz ise paha biçilemezdir.

Drip kahve ve pour over demleme yöntemleri arasındaki farkı az çok anladık. Peki, bu iki yöntemden hangisini kullanırsak daha lezzetli kahveler elde ederiz? “Drip ne demek?”, sorusunun ardından bir de bu konuya açıklık getirmek isteriz.

Pour over demleme yönteminin oldukça meşakkatli olduğunu yukarıda da dile getirdik. Fakat pour over demleme yönteminde doğru oranı yakaladığınız ve bazı tekniklere dikkat ettiğiniz takdirde drip kahveden çok daha lezzetli bir sonuç elde edebilirsiniz. Bir de taptaze bir kahve kullanarak bu yöntemle kahve demlerseniz demlediğiniz kahvenin tadına doyamazsınız.

Pour over yöntemiyle lezzetli kahveler hazırlamak istiyorsanız aradığınız kahve çeşitleri Mithra Coffee & Tea Co.’da! Mithra Coffee & Tea Co. dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden ithal ettiği Arabica kahve çekirdekleriyle eşsiz bir kahve çeşitliliği sunuyor. Size ise taptaze kahve çeşitleri içinden damak tadınıza en uygun kahveyi seçmek kalıyor.

En iyi filtre kahveler arasından yaptığımız seçimlerle hazırladığımız filtre kahve rehberimiz ile damak tadınıza en uygun kahveyi seçebilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

french-press-kahveleri-nelerdir
Daha Fazla

French Press Kahveleri Nelerdir?

French press kahveleri, French press süzgecinden geçmeyecek büyüklükte öğütülmüş parçalara sahip olan filtre kahvelerin genel adıdır. Bu içeriğimizde…