Demlik Poşet Çay Seçimi Nasıl Yapılır?

demlik-poset-cay-secimi-nasil-yapilir-mithra-blog

Demlik poşet çay alırken önünüze gelen herhangi bir poşet çayı alanlardan mısınız, yoksa ıncığına cıncığına bakanlardan mı? Demlik poşet çay seçerken nelere dikkat edeceğinizi araştırdığınıza göre ikinci kategoride olduğunuzu varsayıyoruz. O halde sizi çok da merakta bırakmadan demlik poşet çay seçerken nelere dikkat etmeliyiz, hep birlikte bakalım.

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen poşet çaylar ne zaman ortaya çıktı ve ilk ne zaman kullanıldı biliyor musunuz? İşte, poşet çayın ortaya çıkışı!

Amerikalı tüccar Thomas Sullivan, çay tüketimini arttırmak için çeşitli girişimlerde bulundu. Bu girişimlerden biri de küçük ipek torbalar ile hazırladığı çay numuneleri. Thomas Sullivan bu çay numuneleri ile çay satışlarını arttırmayı planlıyordu.

Çay tüketicileri ise küçük ipek torbalardaki çayı nasıl demlemeleri gerektiğini tam olarak kavrayamamışlardı. İpek torbalardaki çayın torbasıyla demleneceğini zannederek küçük çay torbalarını çayın içerisinde sallandırdılar. Bu tesadüften faydalanan ünlü çay firması ise bunu bir fırsata dönüştürerek pratik çay poşetlerini üretmeye başladı.

II. Dünya Savaşı yıllarında ise bu çay popülerliğini daha da arttırdı. Pratik kullanımı, kısa sürede demlenmesi ve yapılan reklamlar bu çayın halk arasında daha da popülerleşmesine neden oldu. Günümüzde de poşet çay en çok tercih edilen çay çeşitlerinden biri. 

Demlik Poşet Çay Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

demlik-poset-cay-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

Demlik poşet çay seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta çayın kalitesi. Bu sebeple seçim yaparken çayın nereden seçildiğine ve çay yapraklarının kalitesine dikkat etmelisiniz. Hatta lezzetine güvendiğiniz markaların demlik poşet çayı varsa, o markaların ürünlerini tercih etmenizi öneririz.

Poşet çay kullananların en büyük şikayetlerinden biri de tozlu olması. Çayın tozlu olması ağızda istenmeyen bir tada sebep olur. Bu da çaydan istenilen lezzetin alınamamasına sebep olacaktır. Dolayısıyla çay seçerken tozlu olmamasına dikkat edin.

Çay seçerken dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise çay poşetinin kalitesi. Tercih edeceğiniz çayın poşeti ne kadar doğal ve kaliteli olursa o kadar iyi olur. Kullanacağınız çay poşeti ne kadar doğal maddelerle üretilmiş olursa sağlığınız için de o kadar iyi olacaktır.

Unutmayın ki çayın da son tüketim tarihi var. Bu sebeple çay seçerken son kullanma tarihine mutlaka dikkat edin. Poşet çay seçerken nelere dikkat edeceğimize değinip de poşet çayın nasıl demleneceğine değinmemek olmaz.

Demlik Poşet Çay Nasıl Demlenir?

Demlik poşet çay demlemesi en pratik çay çeşididir diyebiliriz. Ayrıca herhangi bir süzgeç kullanımına gerek olmadan temiz çay lezzetini yakalamamıza da imkan verir.

Fakat ilk kez poşet çay kullanacakların kafasında birtakım soru işaretleri olabilir. Biz de bu başlığımız altında poşet çayın nasıl demleneceğini kısaca anlatacağız.

Poşet çay demlemek için bir su ısıtıcısında içme suyunu kaynatın. Kaynattığınız içme suyu ile demliği çalkalayın ve içerisine arzu ettiğiniz miktarda çay poşeti ekleyin.

Daha sonra sıcak suyu çayın üzerine ilave edin ve on dakika demlenmeye bırakın. Çay demlendikten sonra servis edebilirsiniz, afiyet olsun!

Demlik Poşet Çay Zararlı mı?

demlik-poset-cay-zararli-mi

Demlik poşet çay tercih etmemizin en büyük sebebi pratik kullanımı. Çay demlerken de demledikten sonra da işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran bu çay çeşidi ne yazık ki sanıldığı kadar masum değil.

Kanadalı bilim insanlarının McGill Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar, demlik poşet çayların suya 3.1 milyar nanopartikül ve 11.6 milyar mikro partikül plastik sızdırdığını açıkça gözler önüne seriyor.

Bilim insanlarına göre bu rakamlar plastik şişelerde satılan sularda ve diğer tüm yiyecek – içeceklerde bulunan plastik partiküllerden çok daha fazla. Sözünü ettiğimiz partiküllerin ise insan sağlığı üzerindeki etkileri tam olarak bilinmiyor.

Yediğimiz yiyeceklerin, içtiğimiz içeceklerin içeriğine bu denli dikkat ederken vücudumuza bilmediğimiz bir maddenin girmesine izin vermek ise pek de akıl kârı değil doğrusu.

Bunun yerine sadece birkaç saatinizi ayırarak kendi demlik poşet çayınızı hazırlamanızı tavsiye ederiz. Böylece hem kendi sağlığınız için hem de tabiatın sağlığı için faydalı bir girişimde bulunabilirsiniz.

Evde Demlik Poşet Çay Hazırlama

evde-demlik-poset-cay-hazirlama

Evde demlik poşet çay hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; çay, %100 pamuk kumaş, makas, iğne ve ip. Bu malzemeleri kullanarak kolaylıkla poşet çay hazırlayabilirsiniz.

Mithra Coffee & Tea Co.’nun kaliteli çay yapraklarından elde edilen çay çeşitleri ile evde kendi demlik poşet çayınızı rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Dünyanın farklı bölgelerinden ithal edilen çay çeşitleri ile farklı aromaların tadını çıkarabilirsiniz.

  • Birinci Adım: %100 pamuk kumaştan kare parçalar kesin.
  • İkinci Adım: Kestiğiniz parçaların kenarlarından güzelce dikin ama bir kenarını dikmeyin.
  • Üçüncü Adım: Kare parçanın içini dışına çevirin.
  • Dördüncü Adım: Dikmediğiniz kenarı bir parmak kalınlığında kıvırın ve kıvırdığınız yeri içe doğru dikin.
  • Beşinci Adım: Kıvırdığınız yere küçük bir delik açın ve ipi iki kat dolayıp kıvırdığınız bölgenin içerisinden geçirin. Dilerseniz ipin iki ucuna büyük düğümler atabilirsiniz. Böylelikle ipin ucunun içeri kaçmasına engel olabilirsiniz.

İşte, çay poşetiniz hazır bile! Bu çay poşetini deforme olana kadar gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

En İyi Sallama Çay Hangisi?” başlıklı blog yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

bitki-caylari-cesitleri
Daha Fazla

Bitki Çayları Nelerdir?

İçindekiler Hide Mithra Bitki Çayı ÇeşitleriBitki Çayı Nasıl Demlenir?Faydalarına Göre Bitki Çayları Bitki çayları, doğadaki çeşitli bitkilerin demlenmesi…