Çözünebilir Kahve Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

cozulebilir-kahve-nedir

Çözünebilir kahve; granül kahve, instant kahve ve en yaygın tabiriyle de hazır kahve olarak birkaç farklı şekilde ifade edilir. Büyük marketlerden mahalle bakkalına kadar pek çok yerde rahatlıkla bulabileceğiniz ve evlerde en çok tüketilen bu kahve çeşidi nedir, bir bakalım.

İlk çözünebilir kahve denemeleri, 1770’li yıllarda İngiltere’de başlamış olsa bile; bu kahvenin patenti ilk kez Japon asıllı Amerikalı kimyager Satori Kato tarafından 1903 yılında alınmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin uyanık kalmak için kullandığı bu kahve çeşidi savaşla birlikte daha geniş bir alana yayılmıştır. Fakat asıl popülaritesini İkinci Dünya Savaşı sonrası kazanan hazır kahve, 1960’lı yıllarda ise küresel kahve piyasasını ele geçirmiştir.

Peki, çözünebilir kahve nasıl elde edilir?

Çözünebilir kahve elde etmek için;

  • Tonlarca kahve çekirdeği büyük makinelerde kavrulur. Bu kahvenin imalatında en düşük kalitedeki robusta kahve çekirdekleri kullanılır.
  • Kavrulan kahve çekirdekleri un şeklinde incecik öğütülür.
  • Öğütülen kahve çekirdekleri büyük kazanlarda demlenir.
  • Demlenmiş kahve ısı ve basınç kullanılarak konsantre hale getirilir.
  • Konsantre hale getirilen kahve düşük sıcaklıklarda dondurulur.
  • Dondurulma işleminin ardından granül hale gelen kahve, parçalara ayrılır. Fakat kahvenin içerisinde hala yoğun miktarda su vardır.
  • Kahvenin içerisindeki sudan kurtulmak için güçlü bir vakum içerisinde kahveye 60 derecelik ısı uygulanır. Böylece kahvenin içerisindeki su buharlaşarak yok olur. Bu da kahvenin oda sıcaklığında dahi formunu korumasını sağlar.

Ne yazık ki hazır kahvenin marketlerde gördüğümüz formunu kazanabilmek adına geçirdiği süreç oldukça yoğun ve karmaşık. Pek çok işlemden geçen bu kahve çeşidi her ne kadar geniş bir piyasaya sahip olsa da gerçek kahve tutkunlarının yanına bile yaklaşmadığı bir kahve çeşidi.

Çözünebilir Kahve Nasıl Yapılır?

cozulebilir-kahve-nasil-yapilir

Sabah uyandığında bir fincan kahve olmadan güne başlayamayanlardan olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Fakat hepimiz yoğun bir iş veya okul hayatına sahibiz. Ne yazık ki bazen evden aceleyle çıkmamız gerekebiliyor ya da evden çalışıyorsak hemen işe koyulmamız gerekebiliyor.

Böyle zamanlarda kuşkusuz pek çoğumuz en pratik kahve çeşidi olan hazır kahveye başvuruyoruz. Kahveden aldığımız haz her ne kadar düşük de olsa yeter ki bir fincan kahve içeyim düşüncesiyle bu kahve çeşidini daima elimizin altında bulunduruyoruz.

Çözünebilir kahveyi hazırlamak, sıcak suyun kaynamasını hesaba katmadığımız takdirde hepi topu 10 saniyemizi alıyor. Oldukça kısa sürede hazırlanan bu kahve elbette kahveden beklediğimiz o hazzı bizlere veremiyor.

Hiçbir lezzet beklentimizin olmadığı zamanlarda, yalnızca kafein ihtiyacımızı karşılamak adına içtiğimiz bu kahveyi hazırlamak ise çok kolay!

Öncelikle bir su ısıtıcısı yardımıyla dilediğiniz miktarda suyu ısıtın. Ardından bir fincana bir tatlı kaşığı hazır kahve ile sıcak suyu ilave edin ve karıştırın. İşte, suda çözünebilir kahveyi hazırlamak hepi topu 10 saniye sürüyor demekte pek de haksız sayılmayız.

Dilerseniz lezzet olarak oldukça düşük olan bu kahve çeşidini; kahve kreması, süt veya şeker yardımıyla tatlandırabilirsiniz.

Çözünebilir Kahve İle Filtre Kahve Arasındaki Farklar

cozulebilir-kahve-ile-filtre-kahve-arasindaki-farklar

Çözünebilir kahve ile filtre kahve arasındaki farkları anlatmaya kalksak emin olun sadece bu yazı size de bize de yetmez.

Aralarında devasa farklar bulunan bu iki kahve çeşidi arasındaki farkları siz değerli okurlarımız için kısaca anlatmaya çalışacağız. Bu farklar sonucunda ise seçim size kalmış.

Hazırlama / Demleme

Belki de sizleri nitelikli ve taze kahve deneyiminden uzaklaştırarak hazır kahveye yönelmenize sebep olan şey hazırlama veya demleme aşamasıdır. Evet, hazır kahvenin yalnızca 10 saniye içinde hazırlanabildiğini yukarıda söyledik. Fakat unutmayın ki, güzel şeyler bir anda olmaz. Her güzel şey biraz emek ve sabır ister.

Filtre kahve demlemek için yaklaşık 15 dakikanızı ayıracak olabilirsiniz. Ama sonunda ortaya çıkan muhteşem aroma ve büyüleyici koku ile benzersiz bir lezzet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Lezzet!

Nitelikli ve taze kahve tadına alışan kahve tutkunlarının hazır kahveye burun kıvırmasının elbette bir sebebi var. Çözünebilir kahve kalite ve lezzet anlamında oldukça vasat bir kahve çeşidi. Ne yazık ki büyüleyici kahve aroması açısından da oldukça fakir.

Filtre kahve ise, tercih edeceğiniz asidite oranına göre farklı aromalara ve tat notalarına sahip. Size eşsiz bir kahve deneyimi yaşama fırsatı veren bu kahveden bir yudum aldığınız zaman bir daha hazır kahvenin yüzüne bakamayacaksınız.

Kalite!

Hazır kahvenin oldukça düşük fiyatlarla piyasaya sürülmesinin de elbette ki bir sebebi var.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi dünya üzerinde en çok bilinen dört farklı kahve çekirdeği var. Bu kahve çekirdekleri arasında en kalitesiz olanı Robusta kahve çekirdeği. Ne yazık ki hazır kahve de Robusta kahve çekirdeklerinden elde edilmekte.

Dünya üzerinde bilinen en kaliteli kahve çekirdeklerinden biri Arabica kahve çekirdekleri. Filtre kahve için de en çok tercih edilen kahve çekirdeği Arabica kahve çekirdekleri. Bu da filtre kahvenin çözünebilir kahveye oranla çok daha nitelikli bir kahve deneyimi sunduğunun bir başka kanıtı.

Çözünebilir kahve ile filtre kahve arasındaki farkları sizinle paylaştık. Şimdi sıra sizde! Tarafınızı seçebilir ve hangi kahveyi tercih ettiğinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Eğer nitelikli ve kaliteli kahve çekirdeklerinden elde edilmiş filtre kahve çeşitleri ile doyumsuz aromaların ve lezzetlerin tadına varmak istiyorsanız Mithra Coffee & Tea Co.‘nun birbirinden lezzetli ve kaliteli kahve çeşitlerini deneyimleyebilirsiniz.

0 Shares:

2 comments

  1. Ablacım hiçbir şey anlamadım. Filtre Kahve yani bu çekirdekli kahveyi toz haline getirip aynı çözünebilir kahve ile kaynar suyla karıştırıp içebilir miyiz, sormamın nedeni, çözünebilir kahve kilo fiyatı 900-1000 tl. ( örn jacobs gold ) Oysa ki bu filtre kahve dedikleri 250-400 tl ye satılıyor birçok yerde. Yani inanın trolllük için sormuyorum hiç bilgim olmadığından soruyorum.

    1. Merhaba, filtre kahve belli demleme yöntemleriyle demlenebilmektedir. Ancak çözünebilir kahve gibi suyun içinde erimez. Dolayısıyla demleme işleminde herhangi bir süzme aparatına ihtiyacınız olacak. Örneğin; kağıt filtre veya French press gibi. Bize soracak olursanız sayısız işlemlerden geçen çözünebilir kahveler yerine gerçek kahve lezzetini tadabileceğiniz çeşitlere yönelebilirsiniz. Filtre kahve de bunlardan biri. Bunun için hazır öğütülmüş filtre kahve alabilirsiniz. Eğer kendi değirmeniniz varsa çekirdeği dilediğiniz filtre kahve demleme ekipmanına göre de öğütebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

brezilya-kahvesi-nedir
Daha Fazla

Brezilya Kahvesi Nedir?

Brezilya kahvesi denildiği zaman birçoğumuzun aklına en kaliteli kahve çekirdekleri gelir. Çünkü Brezilya kahve yetiştirmek için oldukça elverişli…