Cortado Kahve Nedir? Evde Cortado Yapımı

cortado-kahve-nedir-evde-cortado-yapimi

Kahve kültürünün geliştiği şu günlerde farklı farklı isimlerle pek çok kahve çeşidini tanıyoruz. Cortado kahve de bu kahve çeşitlerinden biri.

Peki ama cortado nedir ve cortadoyu özel kılan nedir? Bu içeriğimizde siz kahvesever okurlarımız için bu özel lezzeti ele aldık. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Bir kahvesever için kahve, sabah kahvaltısından önce gelir. Kalkar kalkmaz bir fincan kahve demler. Kahvenin verdiği o keyif ve zindelikle gün içerisinde daha mutlu ve enerjik olur.

Gün içinde de en yorgun olduğu zamanlarda bir fincan kahvenin kokusuna sığınır. Daha kahveden bir yudum almadan kokusuyla bile mutlu ve enerjik hisseder. Biz kahveseverler tam olarak böyleyiz, ya siz?

Eğer siz de kahve olmadan yaşayamayanlardansanız size müthiş bir önerimiz var. Dünyanın en seçkin ve en nitelikli kahvelerinin adresi olan Mithra Coffee & Tea Co.‘da aradığınız her lezzet var.

Mithra Coffee & Tea Co. çekirdek kahveden espressoya, filtre kahveden Türk kahvesine kadar geniş ürün çeşitliliğiyle nitelikli kahveleri ayağınıza getiriyor.

Dışarıda tattığınız o benzersiz lezzetleri evinizin rahatlığında tatma imkanı veriyor. Üstelik çok daha uygun fiyatlarla tüketebilmeniz için harika fırsatlar sunuyor.

Mithra Coffee & Tea Co. Brezilya’dan, Kosta Rika’dan, Guatemala’dan, Kolombiya’dan, Tanzanya’dan, Etiyopya’dan ve dünyanın pek çok yerinden seçilen kahve çekirdekleri özenle hazırlıyor.

Kısacası evinizin rahatlığında bir bardak kahveye çok da para dökmeden nefis aromalar tadabilirsiniz. Öyleyse Mithra Coffee kahveleriyle evinizde lezzetli mi lezzetli bir fincan cortado hazırlamanız için cortadoyu tanıyalım.

Cortado Nedir?

cortado-nedir

Cortado kahve, espresso bazlı bir kahve çeşididir. Genel itibarıyla espresso bazlı kahvelerin pek çoğu İtalyan kökenlidir. Fakat cortadoda durum biraz daha farklı.

Cortado ilk kez İspanya’nın Bask şehrinde ortaya çıktı. İspanyollara ait bu lezzet daha sonra ülke sınırlarını aştı. Cortado kahve bugün dünyanın pek çok ülkesinde tüketiliyor.

Cortado kelimesi ise İspanyolca kökenli bir kelime. İspanyolca’da cortar yani kesmek anlamına gelen fiilin geçmiş zaman ekiyle çekimlenmiş şeklidir. İspanyolların cortado kahveye bu ismi vermesinin sebebi ise sütün kahveyi kesmesidir.

Süt, acımtırak ve yoğun espresso lezzetini hafifletir. Böylece sütlü kahvede yoğun kahve lezzetinden hoşlananların damak tadına uygun bir kahve doğar.

Cortado Kahvenin Latte ve Cappuccinodan Farkı

Bu üç kahve çeşidi de espresso bazlı kahvelerdir. Ancak bu kahveleri birbirinden ayran önemli bir nokta var. Bu da kullanılan süt ve süt köpüğü miktarı.

Cortado yoğun kahve tadı ve krema kıvamındaki süt ile hazırlanması sebebiyle bu iki kahve çeşidinden ayrılmaktadır. Çünkü cortado bu iki kahveye nazaran daha az süt ve köpük içerir.

Cortado Kahve Nasıl Tüketilir?

İspanyalıların dünyaya tanıttığı bu lezzetin de kendine özel bir sunumu ve tüketim şekli bulunmaktadır. Nasıl ki cappuccino genel itibariyle kahvaltıda tüketiliyorsa cortado da belli yiyeyecekler eşliğinde tüketilmektedir.

Cortado genel itibariyle tatlı eşliğinde tüketilen bir kahve çeşididir. Diğer taraftan bu kahve çeşidi hamur işlerinin yanında da tüketilmektedir. Ancak tabii ki siz dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

Cortado Nasıl İçilir?

Bu kahveyi tüketirken içine tatlandırıcı malzemeler ekleyebilirsiniz. Ancak tatlı yanında tüketecekseniz herhangi bir tatlandırıcı kullanmanızı tavsiye ederiz. Diğer taraftan hamur işini kahvenin o nefis köpüğüne batırarak da içebilirsiniz.

Evde Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz Cortado Tarifi

evde-cortado-tarifi

Evde meşhur İspanyol kahvesinin tadını çıkarmak için yapmanız gerekenler çok basit. Bunun için ihtiyacınız olan espresso kahve, süt, cam bardak, espresso kahve demleme ekipmanı ve süt köpürtücü.

Cam bardak kullanmanız elbette zaruri değil. Bizim cam bardak önermemizin sebebi cortado kahvenin sunumunda bu bardağın kullanılıyor olması. Siz dilerseniz herhangi bir kupada ya da fincanda hazırlayabilirsiniz.

Eğer espresso hazırlama ile ilgili içeriğimizi okumadıysanız “Espresso Kahve Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu içeriğimizde hem makineyle hem de moka potla espresso hazırlamanın püf noktalarına yer verdik.

Fakat cortado kahve genellikle double shot epresso ile hazırlanır.

Cortado Kahve Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Cortado kahve 1’e 1 oranı ile hazırlanır. Yani single shot espresso hazırlayacaksanız 30 ml süt kullanmanız gerekir. Eğer double shot espresso ile hazırlayacaksanız da 60 ml süt kullanmanız gerekir.
  • Cortada hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise espresso çekirdeklerinin kalitesi. Aldığınız kahvenin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Mithra Coffee’nin kaliteli çekirdekleri arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Cortado hazırlarken sütün sıcaklığının 60-65°C olması oldukça önemli. Eğer bir ısı ölçeriniz yoksa sütün sıcaklığını parmağınızla da kontrol edebilirsiniz. Parmağınızı sütün içinde 5-6 saniye bekletebiliyorsanız ideal sıcaklığa ulaşmışsınız demektir.
  • Sütü çok fazla köpürtmemelisiniz. Çünkü cortado kahvede sütün kremamsı bir kıvama kavuşması gerekir.

Cortado kahvenin yapımına dair ipuçları bu şekilde. Bunlara dikkat ederek harika ve lezzetli bir sunum hazırlayabilirsiniz.

Cortado Kahve Yapılışı:

  • Birinci Adım: Öncelikle double shot espressoyu hazırlayın.
  • İkinci Adım: 60 ml sütü bir cezvede ısıtın. Fakat sütün kaynamamasına dikkat edin.
  • Üçüncü Adım: Isıttığınız sütü süt köpürtücü yardımıyla kremamsı bir kıvama gelene kadar köpürtün. Bu işlemde French press kullanabilirsiniz.
  • Dördüncü Adım: Ardından köpürttüğünüz sütü başka bir kaba boşaltın. Boşalttığınız kabı hafif sallayın ve tabanını birkaç kez hafifçe tezgaha vurun. Bu işlem sütün daha kremamsı bir yapıya sahip olmasını sağlayacaktır.
  • Beşinci Adım: Cam bardağa aldığınız espressonun üzerini sütü yavaş yavaş ilave edin. Ve son olarak servis edin!

Afiyet olsun!

Cortado Bardağı Nasıl Olmalı?

cortado-bardagi-nasil-olmali

Geleneksel cortado servis bardağına Gibraltar ismi verilir. Gibraltar Avrupa dillerinde Cebelitarık’a verilen isimdir. Cortado İspanya’da ve dünyanın pek çok yerinde bu bardak ile servis edilir.

Cortado kahve genellikle double shot espresso ile hazırlanır demiştik. Double shot espresso da 60 ml’e denk gelir. Dolayısıyla normal ölçülerde cortado hazırlamak istiyorsanız toplamda 120 ml hacme sahip bir bardak kullanmalısınız.

Ayrıca cortado kahvenin servisinde cam bardak kullanılmasının önemli bir sebebi var. Bu kahve çeşidinde sütün ve espressonun birleşimiyle hoş bir görünüm elde edilir. Bu görünüm de kahvenin sunumuna güzel bir hava katar.

Siz de evde cortado kahvenizi havalı bir sunumla sunmak istiyorsanız cam bardak kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle son zamanlarda piyasaya sürülen kahve bardakları son derece şık.

İnternette pek çok sitede bu bardaklardan bulabilirsiniz. Genellikle ikili satılıyorlar ve fiyatları çok da uygun değil. Fakat iyi bir piyasa araştırması ve fiyat karşılaştırması yaparak en ucuzu bulacağınıza eminiz.

Eğer evinizde cortado kahve tarifini denerseniz bizimle paylaşmayı unutmayın. Instagram’da #mithracoffee etiketiyle paylaşırsanız yaptığınız leziz paylaşımları biz de görebiliriz.

Kahve tadında keyif dolu bir gün geçirmenizi dileriz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

espresso-kahve-nedir
Daha Fazla

Espresso Kahve Nedir?

İçindekiler Hide Espresso Nasıl Yapılır?Makineyle Espresso HazırlamaMoka Pot ile Espresso HazırlamaDünya Kahvelerinin Tadına Varın! Espresso kahve, gerçek kahve…
single-origin-kahve-nedir
Daha Fazla

Single Origin Kahve Nedir?

İçindekiler Hide Single Origin (Tek Köken) KahveSingle Origin Yöresel Kahve ÖnerileriEthiopia Adado KahvesiGuatemala Huehuetenango KahvesiBurundi Afric Kahvesi Üçüncü…