Civanperçemi Çayı Nasıl Demlenir, Faydaları Nelerdir?

civanpercemi-cayi-nasil-demlenir-faydalari-nelerdir

Civanperçemi, senelerdir kullanılan yaygın bitki türüdür. Ayrıca bu bitki türünün kullanım alanı da oldukça geniş. Civanperçemi denince sizin de ilk olarak aklınıza Civanperçemi çayı mı geliyor? Evet, günümüzde pek çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan bu bitkinin çayı da oldukça tüketiliyor.

Bu içeriğimizde civanperçemi çayı ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıt vereceğiz. Civanperçemi çayı nasıl yapılır, civanperçemi çayı ne işe yarar, civanperçemi çayı nasıl demlenir gibi çeşitli sorulara vereceğimiz yanıtlarla bu bitki hakkında gerekli tüm bilgiye sahip olabileceksiniz.

Öyleyse lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize geçebiliriz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Civanperçemi Çayı Ne İşe Yarar?

civanpercemi-cayi-ne-ise-yarar

Civanperçemi bitkisi, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın çoğunda bulunan bir çiçekli bitkidir. Yüzyıllardır tıbbi amaçlar için kullanılan bu bitki türü, tam bir şifa kaynağıdır diyebiliriz. Ayrıca civanperçemi çayı; civanperçemi bitkisinin yaprakları ve çiçeklerinin su içerisinde kaynatılması ile elde edilir.

☕ Ortaya çıkan bu çay türünün sayamayacağımız kadar faydası var. Fakat gelin bu çayın çok bilinen faydalarına bir göz atalım.

Civanperçemi çayı, sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Özellikle civanperçemi bitkisi; mide bulantısı, hazımsızlık ve gaz sorunlarına iyi gelir. Ayrıca, safra akışını artırarak karaciğer sağlığını destekler.

Günümüzde çok merak edilen sorulardan biri de civanperçemi çayı adet söktürürmü sorusudur. Civanperçemi çayı, adet dönemi ile ilgili sorunları olan kadınlar için faydalıdır.

Adet düzensizliği, ağrılı adet dönemi ve premenstrüel sendrom (PMS) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Dilerseniz adet söktüren bitki çayları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu bitki çayı, vücutta oluşan iltihapları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca civanperçemi bitkisi, antioksidan özellikleri sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve inflamasyonu azaltır.

Civanperçemi çayı, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. İdrar söktürücü özellikleri sayesinde böbreklerdeki toksinleri atarak idrar yolu enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.

Bu çay türü, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. İçeriğindeki uçucu yağlar ve antioksidanlar sayesinde vücudu hastalıklara karşı koruyabilir.

Civanperçemi Çayı Faydaları

probiyotikli-cay-nedir

Civanperçemi çayı; sindirim sistemi sağlığı, adet düzenleyici, iltihap azaltıcı, idrar yolu sağlığı ve bağışıklık sistemi güçlendirici gibi faydaları ile bilinmektedir.

Ayrıca, civanperçemi bitkisi antioksidan özellikleri sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Tüm bunların yanı sıra civanperçemi çayının farklı faydaları da vardır.

İşte civanperçemi çayının diğer faydaları.

 • Civanperçemi bitkisi sakinleştirici özellikleri sayesinde stres ve anksiyete semptomlarını hafifletmeyi sağlar.
 • Civanperçemi bitkisi, uyku problemleri olan kişiler için faydalıdır. Yatıştırıcı etkisi ile uykuya yardımcı olur.
 • Bu bitki çayı, alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Özellikle, burun akıntısı, hapşırma ve gözlerde kaşıntı gibi semptomları azaltmaya yardımcıdır.
 • Civanperçemi çayı, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. İçeriğindeki bileşenler sayesinde kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
 • Bu çay, romatizma gibi eklem ağrılarına iyi gelir. İltihap azaltıcı özellikleri sayesinde ağrıları hafifletmeye yardımcıdır.

Günde 2-3 bardak tüketebileceğiniz bu çayın, gördüğünüz gibi pek çok farklı faydası var. Fakat bu çayı tüketmeden önce dikkat etmeniz gereken de bir nokta var.

Eğer gebeyseniz, emziren bir anneyseniz veya bazı ilaçlar kullanıyorsanız civanperçemi çayını tüketmeden önce doktorunuza muhakkak danışmalısınız.

Ayrıca, bu bitki çayının aşırı kullanımı sonunda belirli yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle civanperçemi çayını ölçülü bir şekilde tüketmelisiniz.

Civanperçemi Kadın Hastalıklarına Faydaları

civanpercemi-kadin-hastaliklarina-faydalari

Civanperçemi bitkisi, kadın hastalıklarına faydaları ile bilinen bitkilerden biridir. Bu nedenle aslında kadınların sıklıkla tüketmesi gereken bitki çaylarının başında civanperçemi geliyor diyebiliriz.

Tam bir şifa deposu olan bu çayı tüketmek için pek çok farklı sebebiniz var. Gelin, civanperçemi kadın hastalıklarına faydaları nelermiş bir bakalım.

 • Civanperçemi bitkisi, adet döneminde meydana gelebilecek ağrıları ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, düzensiz adet döngüsünü düzenleyerek adet döneminin daha düzenli olmasını sağlar.
 • Ayrıca bu bitki çayı, menopoz dönemi semptomlarını hafifletmeyi sağlar. Özellikle, sıcak basmaları, terleme, ruh hali değişiklikleri, uyku problemleri gibi semptomların hafiflemesine yardımcıdır.
 • Civanperçemi bitkisi, antioksidan özellikleri sayesinde vücuttaki iltihapları azaltmaya yardımcı olur.
 • Kadınların sık sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Özellikle civanperçemi bitkisi, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Civanperçemi Çayı Nasıl Demlenir?

french-press-ile-yesil-cay-demleme

Civanperçemi çayının çeşitli faydalarından bahsettik. İçeriğimizin bu kısmında ise bu bitki çayının nasıl demlenmesi gerektiği ile ilgili ufak tüyolar vereceğiz. Oldukça kolay demleme yöntemi ve tarife sahip olan bu bitki çayını kendi mutfağınızda kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

İşte Civanperçemi çayı nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar için basit bir tarif.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı civanperçemi yaprağı veya çiçeği
 • 1 su bardağı su
 • Bal veya limon (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 • İlk olarak1 su bardağı suyu kaynatın.
 • Kaynayan suyu ocaktan alın ve civanperçemi yaprağı veya çiçeğini suya ekleyin.
 • Demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin.Demlenme süresi, çayın istenen gücüne bağlı olarak değişir. Daha güçlü bir çay istiyorsanız demleme süresini uzatabilirsiniz.
 • Demlenmiş civanperçemi çayını süzebilirsiniz. Ayrıca isteğe bağlı olarak bal veya limon ekleyebilirsiniz.
 • Bitki çayınızı sıcak servis ederek tüketebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun!

☕ Eğer gerçek bir bitki çayı tüketicisiyseniz Bitki Çayı Önerileri – Damak Tadına Göre Çay Önerileri blog yazımıza da göz atabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like