Çekirdek Kahve Önerisi – En Lezzetli Kahve Çekirdekleri

cekirdek-kahve-onerisi-en-iyi-kahve-cekirdekleri

Kahve seçerken hangi kahve çekirdeğini seçeceğiniz konusunda kararsızlık yaşıyorsanız çekirdek kahve önerisi ile ilgili bu içeriğimizden yardım alabilirsiniz. Sizler için dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerini araştırdık. Dilerseniz siz değerli okurlarımızı daha fazla bekletmeden çekirdek kahve önerilerimize geçelim, şimdiden iyi okumalar dileriz!

Kahve, keyif veren içki olarak da tanımlanmaktadır. Geçmiş yıllardan bu yana pek çok millet tarafından büyük bir iştahla tüketilen bu büyüleyici içecek tarih içerisinde çeşitli akımlarla farklı anlamlar kazanmıştır.

Etiyopyalı bir keçi çobanı tarafından bulunduğu söylenilen bu bitki Arap yarımadasından dünyaya yayılmıştır. Kahveye verilen anlam çeşitli dönemlerde farklı anlamlar kazanmıştır. Günümüzde etkisini gösteren 3. nesil kahve dalgası ile birlikte kahve çok daha farklı bir anlam kazanmıştır.

Kahveye verilen önem ve kahveden alınan haz 3. nesil kahve dalgasının etkisiyle daha da önem kazanmıştır. Kahve demlemek adeta bir seremoni haline gelmiştir. Kahve çekirdeklerinin yetiştiği yöre, kahve çekirdeklerinin asidite, gövde ve aroma özellikleri, kahve çekirdeklerinin kavrulma dereceleri, kahve demleme yöntemleri ve ekipmanları önem kazanmıştır.

Bu kahve dalgasının etkisiyle birlikte evde de kaliteli kahve demleyebilmek önemli bir hal aldı. Kahve tutkunları evde en kaliteli kahve lezzetine ulaşabilmenin yollarını araştırdılar ve kaliteli kahvenin kaliteli kahve çekirdeklerinden geçtiğine kanaat getirdiler.

Biz de çekirdek kahve önerisi içeriğimizde size en kaliteli kahve çekirdeklerini tanıtacağız. İşte, dünya üzerinde en bilinen kahve çekirdekleri ve kalite özellikleri!

En İyi Kahve Çekirdekleri

en-iyi-kahve-cekirdekleri

Dünya üzerinde 100’ü aşkın kahve çekirdeği yetiştirilmektedir. Fakat bu kahve çekirdeklerinin yalnızca 4 tanesi dünya pazarında anılmakta ve tüketilmektedir. Özellikle Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri dünya kahve ihtiyacının neredeyse %100’ünü karşılamaktadır.

Favori kahvenizi seçtikten sonra bu kahvenin yanında ne yenir merak ediyorsanız ilgili blog yazımızdan nefis tarifler öğrenebilirsiniz.

Arabica Kahve Çekirdeği

Filtre kahve içmeyi seviyorsanız seçim yapacağınız kahvenin Arabica kahve çekirdeklerinden üretilmiş olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü Arabica kahve çekirdeği dünya üzerinden en çok üretilen kahve çekirdeği olmakla birlikte en kaliteli kahve çekirdeğidir.

Dünyada en çok yetiştirilen kahve ağacı Arabica kahve ağacıdır ve Arabica kahve çekirdeği dünya kahve ihtiyacının %70’ini karşılamaktadır. Bu kahve çekirdeği daha zor yetiştilimesi daha zahmetlidir. Çünkü Arabica kahve ağacı parazitlere ve ısıya karşı çok dayanıksızdır. Fakat kahve çekirdeğinin kalitesi diğer kahve çekirdeklerinden oldukça yüksektir.

Arabica kahve çekirdekleri yüksek ve soğuk yerlerde yetişme imkanına sahiptir. Bu nedenle kahve çekirdekleri geç olgunlaşır ve daha aromatik bir yapıya sahiptir.

Günümüzde kahve piyasası içerisinde “Gold” adı altında satılan pek çok kahve çeşidi Arabica kahve çekirdeklerinden elde edilmektedir. Arabica kahve çekirdeklerinin içimi daha hafif ve daha aromatiktir. Diğer taraftan Arabica kahve çekirdeği %1,2 oranında kafein içermektedir.

Arabica kahve çekirdeklerinin nüansı bol, keskin, asitli ve meyveli bir aromaya sahiptir. Görünüş olarak da Robusta kahve çekirdeklerine nazaran daha yuvarlak kesimlidir.

Robusta Kahve Çekirdeği

Robusta kahve çekirdeği, Arabica kahve çekirdeğinden sonra en çok üretilen kahve çekirdeği çeşididir. Kalite olarak Arabica kahve çekirdeğinden düşük bir kaliteye sahip olmasına rağmen diğer kahve çekirdeklerinden de daha kalitelidir.

Robusta kahve çekirdekleri daha alçak, nemli ve sıcak bölgelerde yetiştirilebilir. Arabica kahve çekirdeğine nazaran daha asidiktir ve sindirimi de oldukça zordur. Acı bir tada sahip olan bu kahve çekirdeği çeşidinin içimi zordur. Robusta kahve çekirdeğinin içerisinde %2,5 oranında kafein bulunmaktadır.

Arabica kahve çekirdeklerine nazaran daha ufak ve düz bir kesime sahiptir. Robusta kahve çekirdekleri daha çok espresso kahve çeşidinde tercih edilmektedir. Dolayısıyla espresso çekirdek kahve önerisi için Robusta kahve çekirdeğini tavsiye edebiliriz.

Az Bilinen Kahve Çekirdekleri

az-bilinen-kahve-cekirdekleri

Çekirdek kahve önerisi içeren bu yazımızda Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerine nazaran bilinirliği daha az olan diğer iki kahve çekirdeğine yer vermemek olmazdı. Liberica ve Excelsa kahve çekirdekleri Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerine nazaran çok daha dar bir alanda yetişme imkanı bulmalarının yanı sıra tat ve kalite olarak da Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerine nazaran oldukça düşük seviyededirler.

Liberica Kahve Çekirdeği

Liberica kahve çekirdeği Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerine nazaran daha düşük kaliteye sahip olmakta birlikte bilinirliği de oldukça düşüktür. Yalnızca Filipinler’in küçük bir bölümünde yetişmektedir.

Lezzet olarak da oldukça yavan bit tada sahip olan Liberica kahve çekirdekleri isli bir aromaya sahiptir. Liberica kahve çekirdeğinin hem çok küçük bir alanda yetişmesi hem de lezzet ve kalite açısından da pek de iyi sayılmaması bu kahve çekirdeğinin dünya kahve piyasasında yer edinememesine sebep olmuştur.

Excelsa Kahve Çekirdeği

Excelsa kahve çekirdeği diğer kahve çekirdekleri ile harmanlanarak kullanılır. Bunun sebebi ise çok diğer kahve çekirdeklerine nazaran oldukça yoğun bir aromaya sahip olmasıdır. Ayrıca Excelsa kahve çekirdeği Liberica kahve çekirdeğinden ayrı değerlendirilse de Liberica kahve çekirdeğinin bir alt türüdür ve Güneydoğu Asya’da yetiştirilmektedir.

Mithra Coffee’nin dünyanın en kaliteli kahve çekirdeği olarak nitelendirilen Arabica kahve çekirdeklerinden elde edilen kahve çeşitleri ile kahve keyiflerinizin kalitesini yükseltin. %100 Arabica kahve çekirdeklerinden elde edilen Mithra Coffee çekirdekleri ile dünyanın en kaliteli kahvelerinden olan Brezilya, Guatemala, Kolombiya, Kenya ve daha pek çok ülkenin kahvesini deneyimleyin.

Evde filtre kahve nasıl yapılır merak ediyorsanız şimdi hemen Mithra Coffee‘den kahve siparişinizi verin blog yazımızdaki ipuçlarından yararlanarak kendinize harika bir kahve demleyin!

0 Shares:

2 comments

  1. Deniz hanım sitemiz sunduklarını sindiriyor kaliteli bir kahve gibi ben odunsu tütün aromalı kahve tavsiyesi istesem teşekkürler

    1. Merhaba, Etiyopya Sidamo kahvesinin damak tadınıza hitap edeceğini düşünüyoruz. Mithra Coffee’nin internet sitesi üzerinden bahsettiğimiz kahve çeşidine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like