Çaydanlık Örtüsü (Tea Cosy) Nedir, Nasıl Yapılır?

caydanlik-ortusu-tea-cosy

Çay sunumlarınızda vintage rüzgarı essin ister misiniz? Geleneksel motiflerin modern dokunuşlarla ilmek ilmek işlendiği çaydanlık örtüsü modelleriyle sunumlarınıza nostaljik bir hava katabilirsiniz.

Örgü, geleneğimizde süsleme için kullanılan en güzel detaylardan biri. Annelerimizin, ninelerimizin ya da diğer büyüklerimizin misafirliğe giderken dahi ipliklerini, şişlerini ve tığlarını yanlarında taşıdıklarına şahit olmuşuzdur.

Gittikleri misafirliklerde diğer hanımlarla örgü motiflerini paylaşırlardı. Bu paylaşımlar motiflerin çeşitlenmesini ve ortaya farklı fikirlerin çıkmasını sağlardı. Bu fikirler kimi zaman bir fırına, tüpe ya da masaya özenle giydirilirdi.

Son zamanlarda vintage ürünlerin popülerleşmesiyle birlikte geçmişe bir dönüş yaşadık. Kimi zaman geçmiş olduğu gibi günümüze aktarılırken; kimi zaman ise modern çizgilerle yeniden can bularak gerek tarzımızda gerek ise ev dekorasyonumuzda retro rüzgarları estirdi ve estirmeye de devam ediyor.

Çaydanlık örtüsü de bu trendin etkisiyle geçmişin tozlu sandıklarından çıkarıldı. Özenle yıkandı, tamir edildi ve yeniden can buldu.

Yurt dışında da tea cosy adıyla anılan bu örgü modeli sofralarımızın vazgeçilmezi olan çaydanlıklara bir gelinlik edasıyla giydirildi.

Kısacası; çaydanlık kılıfı ya da demlik kılıfı olarak da nitelendirilen bu örgü modeli sofralarınızda nostaljik rüzgarlar estirecek. Sunumlarınızı sıradanlıktan çıkaracak ve özenli sunumlar hazırlamanıza yardımcı olacak.

En lezzetli çay çeşitlerinin ilk anki sıcaklığını korumasını da sağlayacak.

Çaydanlık Örtüsü Modelleri

tea cosy caydanlik ortusu

Farklı motiflerden ve malzemelerden faydalanarak sofranızda harikalar yaratabilirsiniz. Aşağıdaki modeller arasından size en kolay ve en güzel geleni seçebilirsiniz.

Bu şık örtülerle süslenecek çaydanlığa bizce en çok Lady Grey çayı yakışır. İngiltere Başkanı Earl Grey’in eşine özel hazırlanan Lady Grey çayı, siyah çayın; bergamot, portakal kabuğu ve limon kabuğuyla hazırlanan özel harmanından oluşuyor.

Örgü Çaydanlık Örtüsü Modelleri

Daha önce elinize hiç şiş ya da tığ aldınız mı bilemiyoruz. Fakat örgü çaydanlık kılıfları sizi bir cesaretle örgüye başlatacak cinsten. Tavşanlısından tutun da güllüsüne kadar pek çok motif insanın içini kıpır kıpır yapıyor.

Özellikle yeni evlenenlerin çeyizine çok yakışacağını düşünüyoruz. Evinizin ilk misafirlerine hazırladığınız o özenli sunumlara şıklık katacaksınız.

Örgü çaydanlık örtüsü modelleri için farklı renklerde ve kalınlıklarda ipler kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz motife göre kullanacağınız ip sayısı, ip kalınlığı ve numarası değişecektir.

Çaydanlık örgüsü modelleri kumaş modellere nazaran çok daha geniş. Kumaş modellerde kullanılan kumaş farklı olmasına rağmen gidişat aynı. Bu sebeple bu başlık altında örgü çaydanlık modellerdinden kısaca bahsetmek istedik.

Kolay çaydanlık örtüsü yapımını sizinle aşağıda paylaştık.

Kırkyama Çaydanlık Örtüsü Modelleri

Eğer eliniz örgüye yatkın değilse birkaç kumaşla bu harika örtülerden yapabilirsiniz. Evde kullanmadığınız kumaşları da değerlendirebilirsiniz.

Kırkyama demlik kılıfı için dilediğiniz desenlerde kumaşlar seçin. Bu kumaşları kare parçalar şeklinde kesin.

Kestiğiniz parçaları iğne ve iplik yardımıyla birbirine dikin. 20×20 cm -çaydanlığınıza göre ölçüde değişiklik yapabilirsiniz- genişliğinde kare bir form elde edinceye kadar parçaları birleştirin.

Bu şekilde bir parça daha hazırlayın. Hazırladığınız parçaların ikisini de üst kısmı daire olacak şekilde kesin. Kestiğiniz iki parçanın kenarlarından dikerek birleştirin.

Astar kumaşı bu kalıba göre kesin ve aynı şekilde dikin. Diktiğiniz astar kumaşı çaydanlık kılıfının içine dikin. Dilerseniz iki kumaş arasına elyaf da doldurabilirsiniz. Elyaf çayın sıcaklığını uzun süre koruyacaktır.

Kırkyama yerine farklı desenlerde kumaşlarla da çaydanlık örtüsü yapabilirsiniz.

Kolay Çaydanlık Örtüsü Yapımı

caydanlik-ortusu-yapimi

Bu konu hakkında araştırmaya girdiğiniz zaman; gerek internette, gerekse örgü dergilerinde pek çok modelle karşılaşabilirsiniz. Bu modellerin her biri farklı zorluk derecesine sahip.

Biz ise sizin için en kolay modeli seçtik. Örgü ile uzaktan ya da yakından ilgili herkes bu modeli rahatlıkla yapabilir.

Kolay çaydanlık mantosu yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler; dilediğiniz renkte ve kalınlıkta bir yumak örgü ipi, ipin kalınlığına uygun şiş, birkaç yumak renkli örgü ipi ve tığ.

Yapım Aşaması

  1. Elli ilmek çekin. Biz bu ilmeği küçük beyaz porselen demliğe göre belirledik. Eğer sizin demliğiniz daha büyükse ilmek sayısını arttırabilirsiniz.
  2. Düz ya da ters örgü örün. Eğer bildiğiniz başka bir örgü motifi varsa onu da kullanabilirsiniz.
  3. Örgünün uzunluğu çaydanlığınızın boyunu geçince ilmeği kesmeye başlayın.
  4. Aynı şekilde bir parça daha örün.
  5. Ördüğünüz iki parçanın uçlarını birleştirin ve ortalarında boşluk kalacak şekilde iki ucu dikin. Bu boşluklar demlik ucunun ve sapının geçirileceği kısımlar olacak.
  6. Renkli örgü ipleriyle yaklaşık 8-10 adet çiçek örün. Oldukça basit olan çiçek motifini internette rahatlıkla bulabilirsiniz.
  7. Ardından çiçek motiflerini diktiğiniz parçanın üst kenarlarına belli aralıklarla dikin.
  8. Ördüğünüz çaydanlık mantosunu çiçekler yukarıda kalacak şekilde çaydanlığa geçirin.
  9. İğneye bir iplik geçirin ve diktiğiniz çiçeklerin hizasını takip ederek çaydanlık örtüsünün ağzını büzüştürün.
  10. Bu büzüşme sonunda çiçeklerin hepsi bir buket gibi tek bir yere toplanmış olmalı. Bu adımın sonunda çaydanlık örtünüz hazır olacak.

Şık sunumlar hazırlamak isteyen tüm okurlarımıza şimdiden kolay gelsin!

Kahve sunumlarınıza şıklık katacak öneriler için de blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

2 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

bitki-caylari-cesitleri
Daha Fazla

Bitki Çayları Nelerdir?

İçindekiler Hide Mithra Bitki Çayı ÇeşitleriBitki Çayı Nasıl Demlenir?Faydalarına Göre Bitki Çayları Bitki çayları, doğadaki çeşitli bitkilerin demlenmesi…