Bubble Tea (İnci Çayı) Nedir, Nasıl Yapılır?

bubble-tea-inci-cayi-nedir-nasil-yapilir

Son zamanların en trend içecekleri arasında yer alan bubble tea, diğer bir ifadeyle ise inci çayı ile ilgili merak ettiğiniz her şeye yanıt bulabileceğiniz bir içerik hazırladık.

Bu içeceğin ne olduğuna ve evde nasıl yapıldığına dair püf noktalara hakim olmak istiyorsanız bir yere ayrılmayın ve içeriğimizi okumaya devam edin. Çünkü merak ettiğiniz her şey içeriğimizde saklı!

Çay, günlük hayatta en çok tükettiğimiz içeceklerden biri. Peki, bu alışkanlığa farklı bir yorum katmaya ne dersiniz? Dışarıda sıklıkla gördüğünüz ve yer yer hayran kaldığınız bu içeceği evde de kolaylıkla yapabilirsiniz. 

O halde gelin bubble tea yani inci çayını hep birlikte keşfedelim!

Bubble Tea Nedir?

bubble-tea-nedir-icindeki-yenir-mi

Kimine göre bubble tea, kimine göre inci çayı, kimine göre ise baloncuklu çay. Dünyada yeni yeni popülerleşen bu çay, esasında öyle çok da yeni bir keşif değil. 1980’li yıllarda Tayvan’ın Taichung bölgesinde ortaya çıkan bir çay çeşididir.

Bu çayı bu denli popüler kılan ise bildiğimiz diğer çaylara hiç de benzememesi. Baloncuklu çayın başrolü ise çay değil. Bu çayı, bu kadar özel ve popüler kılan içine katılan tapyoka incisi. Zaten çaya adını veren de bu bitki.

Şimdi pek çoğunuz tapyoka incisi de ne, diye merak edebilirsiniz. Gelin küçük bir es verelim ve tapyoka incisi nedir, sorusunun cevabına bakalım.

Tapyoka incisi, Güney Afrika kökenli bir bitki türü olan Manihot esculenta köklerinden elde edilen bir tür nişastadır. Bu nişasta son derece tatsız, kokusuz ve renksiz bir yapıya sahiptir.

Gıdalarda kullanılma amacı ise “koyulaştırma” işlevidir. Tapyoka incisi bugün gıda sektöründe pek çok alanda koyulaştırıcı olarak kullanılmaktadır. Ancak bu maddenin içinde gluten yok ve protein ise yok denecek kadar az. Yani esasında besleyici özelliği son derece az.

Tapyoka incisi; tapyoka nişastası ve suyun karışımıyla elde edilir. Hamur haline gelen su ve nişasta makine yardımıyla küçük inci şeklini alır. Bu nedenle de bu karışıma “tapyoka incisi” adı verilir.

Bubble tea ise tapyoka incisi, şurup, süt, çay ve buz karışımıyla hazırlanan özel bir çay çeşididir. Özellikle yaz aylarında daha da popülerleşse de kış aylarında da tüketilebilmektedir.

Bubble Tea İçindeki Yenir mi?

Baloncuklu çayın içinde bulunan tapyoka incisi dışarıdan bakıldığı zaman yapay bir malzemele olarak gözükebilir. Ancak bu nişastadan elde edilen inci tanelerini yemenin bir sakıncası yok. Zaten sağlığa zararlı bir madde olsaydı içeceklerin ve gıdaların içine hiç koyulmazdı.

Dolayısıyla aşırıya kaçmamak kaydıyla bu inci taneleri yenilebilir. Diğer taraftan dışarıda bu içeceği içmek istediğinizde daha geniş pipetlerle servis edildiğini göreceksiniz. Bu pipetlerin işlevi içeceğin içindeki tanecikleri daha rahat tüketebilmek için.

Uzun lafın kısası bubble tea içindeki küçük şuruplu nişasta tanecikleri yenilebilir.

Bubble Tea Nasıl Servis Edilir?

Bu içecek pek çok yerde plastik bardaklarla servis ediliyor. Ancak kimi yerlerde cam bardak kullanımına da denk gelebilirsiniz. Bu içeceği evde hazırlayıp servis etmek istediğiniz zaman da cam bardak kullanabilirsiniz.

Bubble Tea Çeşitleri Nelerdir?

bubble-tea-cesitleri-nelerdir

Son zamanların en popüler içeceklerinden biri olan bubble tea farklı şekillerde hazırlanıyor. Bu içeceğe aromasını veren ise çoğunlukla kullanılan çay ve aromalar.

Bubble Tea Yapımında Kullanılan Çay Türleri Nelerdir?

Tayvan kökenli baloncuklu çay, farklı çay çeşitleriyle yapılabilen bir içecek. Ancak en çok siyah çay ve yeşil çay tercih ediliyor.

Bubble Tea Yapımında Kullanılan Aromalar Nelerdir?

Bu çay çeşidini çeşitlendiren diğer bir unsur meyveler ve şuruplar. Çay farklı meyve ve şuruplarla çeşitlendirilerek servis ediliyor. Dolayısıyla çilekli baloncuklu çaydan ahududulu baloncuklu çaya kadar pek çok çeşidi olduğunu söyleyebiliriz.

Yani damak tadınıza uygun baloncuklu çay bulmanız da hazırlamanız da mümkün.

Evde Bubble Tea Yapımı

evde-bubble-tea-yapimi

Canınız baloncuklu çay çekti ve nasıl yapacağınıza dair bir fikriniz yok mu? Öyleyse sizin için hazırladığımız tarifi uygulamaya ne dersiniz? Evde kısa sürede inci çayı hazırlayabilirsiniz. Hatta misafirlerinize sıra dışı bir ikram sunmak istediğiniz zaman da bu meşhur çayı yapabilirsiniz.

Eminiz ki bu çayla dostlarınızı ve beş çayı misafirlerinizi fazlasıyla şaşırtacaksınız. O halde sizi bekletmeden en kolay ve en pratik bubble tea yapımı nasılmış hep birlikte bakalım.

Evde bubble tea nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce ihtiyacınız olacak malzemeleri sıralayım.

Bubble Tea Malzemeleri

  • Yeşil ya da siyah çay
  • Süt
  • Buz küpleri
  • Tapyoka incileri (250 ml için 30 gram kullanabilirsiniz)
  • Dilediğiniz bir şurup

Bubble Tea Yapımında Kullanılan Şeker Miktarı Nasıl Ayarlanır?

Bu içeceğin içine eklenecek şeker miktarı tamamen opsiyoneldir. İçeceğinizi dilediğiniz oranda şekerle tatlandıralabilirsiniz.

Ancak fazla şeker kullanımının sağlık açısından oldukça zararlı olduğunu da unutmayın. Dolayısıyla her ne kadar tatlı aromalardan hoşlanıyor olsanız da şeker kullanımını sınırlandırmanızı tavsiye ederiz.

Bubble Tea Yapılışı

  • Çayın yapımına geçmeden önce tapyoka incileri bir kabın içinde 20-25 dakika kadar kaynatın.
  • Daha sonra kaynattığınız tapyoka incilerini bir kabın içine koyun ve üzerine kullanmak istediğiniz şurubu ekleyin. Şurubun ve tapyoka incilerinin bir arada en az 10 dakika beklemesi gerekiyor.
  • Tapyoka incileri şurubun içinde beklerken siya ya da yeşil çayınızı hazırlayın.
  • Çay soğuduktan sonra blenderın içine; çayı, sütü ve buzları ekleyip karıştırın.
  • Son olarak ise bir bardağın içine çayı ve tapyoka incilerini alıp geniş bir pipetle servis edin. Eğer pipet yoksa yanında tatlı kaşığıyla da servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Meşhur baloncuklu çayı evde en lezzetli şekilde hazırlayabileceğiniz egzotik lezzetler Mithra Coffee’de! Mithra Coffee’nin birbirinden lezzetli egzotik çay çeşitleriyle inci çayına kendi yorumuzunu katabilirsiniz. Damak tadınıza özel şekillendireceğiniz çayınızla kendi tarifinizi oluşturabilirsiniz.

Damak tadınız için en uygun çayı keşfetmek için Mithra Coffee adresini ziyaret etmeyi unutmayın!

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like