Beyaz Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

beyaz-kahve-mithra-coffee-blog

Günümüzde kahve tutkunlarının yeni gözdesi beyaz kahvedir. Bu kahvenin ismini duyan herkes aslında ilk olarak içeriğini merak ediyor. Fakat bu konuya bir açıklık getirmek isteriz. Beyaz kahve adını içerisine eklenebilecek ekstra malzemelerden değil, tamamen az kavrulmuş kahvenin çekirdeklerinden elde edilmesinden alıyor.

Gelin bu yeni ve gözde kahvenin özelliklerine, faydalarına ve nasıl yapıldığına hep birlikte bakalım. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Beyaz Kahve Nedir?

beyaz-kahve-ozellikleri

İçeriğimize ilk olarak beyaz kahve nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Beyaz kahve; kavrulmuş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla değil, sadece kaynar suya yakın sıcaklıkta su ile kısa süreli bir şekilde demlenmesiyle yapılan bir kahvedir.

Bu yöntemle hazırlanan içecek, genellikle süt köpüğü veya süt köpüğü ve şekerle servis ediliyor.

Beyaz kahvenin diğer kahvelere göre öne çıkan en belirgin özelliği daha hafif bir tada ve renge sahip olmasıdır. Tabii bir de daha az kafein içermesidir.

Özellikle kahveyi yumuşak içim sevenler, beyaz kahveyi daha hafif bir tada sahip olması ve kahve aromasının daha belirgin olması nedeniyle tercih ediyor. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var. Beyaz kahve içerdiği şeker veya süt nedeniyle kalorisi yüksek bir içecektir.

Beyaz Kahve Zayıflatır mı?

İçeriğimizin ilk kısmında beyaz kahve nedir sorusunu yanıtladığımıza göre içeriğimize akılları kurcalayan bir diğer soruyla devam edelim. Beyaz kahve zayıflatır mı? Öncelikle beyaz kahvenin doğrudan zayıflatıcı bir etkisi olduğunu söylemek doğru olmaz.

Fakat beyaz kahve, diğer kahvelere göre daha az kafein içerdiği için kişinin kafein alımını azaltmak istediği durumlarda tercih ediliyor. Ayrıca bu kahvenin de diğer kahveler gibi belirli faydaları var. Bu faydalardan en önemlisi de metabolizmayı hızlandırarak termojenik etki yaratıp zayıflamaya yardımcı olmasıdır.

Bununla birlikte, genellikle süt veya şekerle servis edildiğinden zaman zaman kalorisi yüksek bir içecek haline de gelir. Bu nedenle kilonuza dikkat ediyorsanız ekstra tatlandırıcı kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Beyaz Kahve Faydaları

beyaz-kahve-mithra-blog

Yumuşak içim kahve severlerin yeni gözdesi olan beyaz kahvenin bilinen farklı pek çok faydası var. Peki nedir bu faydalar? İşte beyaz kahvenin faydaları.

 • Öncelikle beyaz kahve, diğer kahvelere göre daha az kafein içerir. Bu nedenle, kafeine duyarlı olanlar veya kafein alımını sınırlamak isteyenler için uygun bir seçenektir.
 • Bunun yanı sıra bu lezzetli içecek, diğer kahveler gibi antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek hücresel hasarı azalttığı için genel sağlık için faydalı olur.
 • Bazı insanlar için tercih sebebi olan bu lezzet, sindirim sorunlarını hafifletmeye de yardımcı olur. Bu içecek aynı zamanda sindirim sistemi için daha az tahriş edici bir seçenektir.
 • Kahveler, kafein içeriği sebebiyle enerjiyi oldukça artırır. Aynı şekilde beyaz kahvenin de kafein içeriği enerji seviyesini artırır. Bu da gün içerisinde daha uyanık ve odaklı hissetmenizi sağlar.
 • Beyaz kahvenin bir diğer öne çıkan özelliği de konsantrasyon ve zihinsel performansı artırmasıdır. Bu içecek, beyindeki nörotransmitterlerin çalışmasını artırarak uyarıcı bir etki ortaya koyar.

Beyaz Kahvenin Özellikleri

beyaz-kahve-nedir
 • Çok düşük sıcaklıklarda kavrulan bu içecek, çekirdeğin az kavrulması ile elde ediliyor. Çok az kavrulan bu çekirdeklerin, kafein oranı bir hayli fazla. Lezzet olarak da geleneksel kahveden farklı olan bu içecek, hafif bir aromaya sahiptir.
 • Tüm bunların yanı sıra beyaz kahveyi diğer kahvelerden ayıran birçok özellik var. Gelin beyaz kahvenin özellikleri nelermiş bir bakalım.
 • Beyaz kahvenin rengi, diğer kahvelere göre daha açıktır. Bu, kahvenin çekirdeklerinin daha hafif bir kavurma sürecinden geçirilmesi nedeniyle olur.
 • Beyaz kahvenin, diğer kahvelere göre daha hafif bir tat vardır. Bu durum da kahvenin çekirdeklerinin daha hafif kavrulmasından ve daha az acı tat oluşmasından kaynaklanır.
 • Ayrıca bu içecek türü diğer kahvelere göre daha az kafein içerir. Bu nedenle, kafein hassasiyeti olanlar veya kafein alımını sınırlamak isteyenler için oldukça uygun bir seçenektir.
 • Tüm bunların yanı sıra beyaz kahve, süt ve şekerle birlikte servis edildiğinde kalorisi yüksek bir içecek haline gelir. Bu nedenle, kalorisi yüksek bir içecek olarak tüketmek isterseniz kilo kontrolü konusunda dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Beyaz Kahve Nasıl Yapılır?

beyaz-kahve-faydalari

Yukarıda beyaz kahve ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yanıtladığımıza göre sırada bu lezzetli kahvenin tarifi var. Eğer hazırsanız içeriğimizin bu kısmında sizlerle paylaşacağımız tarife geçebiliriz. Lezzetli ve zahmetsiz tarifimizi not etmeyi unutmayın.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı beyaz kahve
 • 1 su bardağı su
 • Süt (isteğe bağlı)
 • Şeker (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 • Bir fincan suyu kaynatın ve ocaktan alın.
 • Kaynamış suyu biraz soğutun ve ardından içine 1 yemek kaşığı kahveyi ekleyin. Kahveyi suyla karıştırın. (Kahveyi yaparken kullanılan suyun sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Çok sıcak su kahvenin acılaşmasına neden olur.)
 • Kahveyi yaklaşık 4-5 dakika boyunca dinlendirin.
 • Daha sonra kahvenizin üzerindeki köpükleri alın ve isteğe bağlı olarak süt ve şeker ekleyin.

İşte kahveniz hazır. Afiyet olsun!

Dilerseniz Kahve Kültürü: Tarihi, Gelenekleri ve Günümüzdeki Yeri blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like