Barista Belgesel İnceleme Yazısı

barista-belgesel-incelemesi

Kahve yaparken tüm ruhunu ve yeteneğini ortaya koyan beş ünlü baristanın kıyasasıya rekabetine konuk olmak kahve tutkunları için güzel bir deneyim olurdu, diye düşünüyoruz. Bu sebeple de belgesel & film inceleme serimizde bu defa “Barista” belgeseline yer verdik. Umarım içeriğimiz bu belgeseli anlamak ve yorumlamak için yeterli olur, keyifli okumalar dileriz.

Barista, 6 Kasım 2015 yılında gösterime giren belgesel filmdir. Senaryosunu Rock Baijnauth’un yazdığı belgeselin yönetmen koltuğunda da yine Rock Baijnauth oturmaktadır. Amerikan yapımı bu belgesel 1 saat 43 dakika boyunca seyirciyi bambaşka bir dünyaya konuk eder.

Oyuncu kadrosunda ise Eden Marie Abramowicz, Charles Babinski, Charlie Habegger, Ryan Redden ve Truman Severson gibi uzman baristalar yer alıyor.

Belgesel izlerken size eşlik edecek egzotik ve aromatik bir lezzet arayışındaysanız Mithra Coffee & Tea Co.’nun kahve çeşitlerine bakabilirsiniz. Aradığın lezzet Mithra Coffee’nin lezzet dolu dünyasında!

Yalnızca Bir Kişi Şampiyon Olabilir!

sampiyon-kupa

Her yıl binlerce barista Amerika’daki yarışmalarda hünerlerini sergiliyor fakat yalnızca bir tanesi şampiyon olmayı hak ediyor. Ulusal Barista Şampiyonası ise en iyi baristaların katıldığı son kulvar. 

Ulusal Barista Şampiyonası’nda yapılacak tek bir hata bile baristaları mağlubiyete götürebilir. Dolayısıyla bu yarışmanın değil her dakikasında, her saniyesinde dikkatli olmaları gerekir. 

Belgeselde ise en iyi beş barista Ulusal Barista Şampiyonası’na katılmaya hak kazanır.  Baristalar şampiyon olabilmek için tüm hünerlerini ortaya koyuyorlar ve mükemmelliğin sınırlarını zorluyorlar. Yalnız Barista’da yalnızca beş yarışmacının kıyasıya rekabetine konuk olmuyoruz.

Bu belgesel bizi kahve yarışmalarının hayal edilemez dünyasına konuk ediyor. Ayrıca kahveye tutkuyla bağlı olan ve en iyi lezzeti yakalamak adına var gücüyle çalışan baristalara mizahi ve duygusal bir pencereden bakma şansı elde ediyoruz. 

Tutkuyla Girişilen Gerçek Bir Mücadele

espresso-fincani

Belgeselde dikkatimizi çeken ilk şey yönetmenin yarışmacılara olan yaklaşımı oluyor. Rock Baijnauth takıntılı karakterlere yargılayıcı olmayan ve oldukça eğlenceli bir şekilde yaklaşıyor.

Dolayısıyla belgeseldeki yarışmacılar gülünç görünmekten ziyade oldukça sevimli bir şekilde karşımıza çıkıyorlar. Hatta kimi zaman takındıkları tavırlarla ve mücadeleleriyle takdir edilmeyi hak ediyorlar.

Bu da klasik Türk yarışma programlarında rastlanılması zor şeylerden biri. Dolayısıyla bu belgeselle gerçek bir mücadeleye konuk olacak ve baristalarla birlikte siz de şampiyon olma mücadelesine dahil olacaksınız. Hatta belki de bu duyguyu iliklerinize kadar hissedecek ve tüm ruhunuzla siz de yarışacaksınız.

Belgeselin ilk dakikalarında Boston’daki 2013 Ulusal Barista Şampiyonası’na giden dört genç öne çıkıyor. Bunlar Charlie Habegger, Eden-Marie Abramowicz, Ryan Redden ve Truman Severson. Belgeselin ilerleyen dakikalarında ise sahneye Charles Babinski de çıkıyor.

Yarışmaya Los Angeles’tan katılan Babinski oldukça ukala bir yarışmacı olarak görünüyor. Bu ukalalığı yurttaşları tarafından da sessizce dile getiriliyor. Ayrıca Babinski’nin ulusal mücadelelerde ikincilikten daha yüksek bir başarı elde edememesi de belgeselde vurgulanıyor. Fakat Babinski her şeye rağmen iyi bir kahve dükkanına sahip.

Yarışmada baristalardan üç farklı içecek yapılması isteniyor. Bunlardan birincisi espresso, ikincisi cappuccino ve üçüncüsü de kendilerinin tasarladığı özel bir içecek.

Her bir yarışmacı üç içeceği de en iyi şekilde hazırlama konusunda oldukça titiz davranıyorlar. Belgeselde baristaların farklı teknikler kullandığını gözlemleniyor. Bu teknikler her bir fincanda farklı notaların meydana gelmesini sağlıyor. 

Belgeselde baristaların yalnızca kahveyi hazırlama süreçlerine tanık olmuyoruz. Ayrıca kullandıkları kahve çekirdeklerini ve öğütme şekillerini de öğreniyoruz.

Eğer belgeseli izleme şansına sahip olursanız görüşlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Böylece henüz belgeseli izlemeyen okurlarımıza fikir vermemize yardımcı olabilirsiniz.

Belgeselin fragmanını buradan izleyebilirsiniz. Ayrıca belgeselin tamamını Amazon üzerinden kiralayarak ya da satın alarak izleyebilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like