AeroPress Nedir, Nasıl Kullanılır? AeroPress Demleme İpuçları

aeropress-nedir-nasil-kullanilir-aeropress-demleme-ipuclari

Aeropress tatilde, kampta, yürüyüşte ya da evinizden uzakta herhangi bir yerde nitelikli kahveye ulaşmanızı sağlar. Bu yazımızda aeropress kahve demleme ekipmanıyla ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Evden uzakta kahve demlemenin en büyük dezavantajlarından biri kahve ekipmanlarına ulaşma şansımızın azalması. Fakat merak etmeyin, evden uzakta olmanız nitelikli bir fincan kahve içmenizin önünde engel değil.

Aeropress taşıması ve kullanımı oldukça kolay olan demleme ekipmanlarından biridir. Ham maddesi plastik olan bu ekipman hafif olduğu için çantada rahatlıkla taşınabilir. Eğer yanınızda çok fazla ağırlık taşımadan doğada ya da tatilde kaliteli kahvenin keyfini sürmek istiyorsanız Aeropress sizin için en uygun ekipman olacaktır.

Tabii ki Aeropress gibi French pressin de kullanımı ve taşıması oldukça kolay. Fakat French press kahve gövdesini çok fazla öne çıkarır ve kompleks aromaların birçoğunun da kaybolmasına sebep olur.

Kampçıların gözde kahve demleme ekipmanlarından biri olan ve son zamanların en popüler kahve demleme ekipmanları arasında yer alan bu sıra dışı aletin bir oyuncak firması tarafından icat edildiğini biliyor muydunuz?

Bu sıra dışı ekipman, Aerobie isimli ünlü bir oyuncak firmasının başkanı ve aerodinamik oyuncak tasarımları yapan Alan Adler tarafından 2005 yılında icat edilmiştir.

Plastik şırınga yöntemi olarak da nitelendirebileceğimiz bu kahve demleme ekipmanıyla hava ile basınç elde edilmeye çalışılır. Bilindiği üzere espresso da basınç yöntemi kullanılarak demlenen kahve çeşitlerinden biridir.

Bu ekipmanın ortaya çıkışındaki ana amaç espresso demlemektir. Fakat demlenen kahve espresso kadar yoğun bir aromaya sahip değildir. Dolayısıyla bu pratik ekipman ile demleyeceğiniz kahve espressodan hafif; filtre kahveden ise daha yoğun bir aromaya sahip olacaktır.

Aeropress Filtresi Nasıl Kullanılır?

aeropress-filtresi-nasil-kullanilir

Aerobie oyuncak firması tarafından piyasaya sürülen bu demleme ekipmanının nasıl kullanıldığına geçmeden önce ekipmanın çalışma şekline değinmek isteriz. Bu ekipmanla kahve demlerken bir basınç uygulamanız gerekir. İtme kuvvetinden faydalanarak uygulayacağınız basınçla sıcak su, kahve taneciklerinin arasından ve filtreden geçerek kahve posasından ayrılır. 

Ekipman üç temel parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar küçük ve plastik olduğu için taşıması kolaydır. Ekipmanın plastikten üretilmiş olması kafanızda soru işaretlerinin oluşmasına sebep olabilir. Fakat bu ekipmanın üretimi için BPA içermeyen plastik kullanıldığı için sağlığa zararlı değildir.

Bu ekipmanının kullanımı için yapmanız gereken tek şey parçaları bir araya getirmek ve demleme işlemine geçmek. Parçaları bir araya getirmek ise oldukça basit. Ekipmanın kullanım kılavuzunda da parçaların nasıl bir araya getirilebileceğini detaylı bir şekilde göreceksiniz.

Eğer kahve demleme konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız Aeropress kullanabileceğiniz en faydalı ekipmanlarda biri. Çünkü bu ekipmanla kahve demlerken farklı ölçüler kullanarak farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Örneğin 200 ml su kullanarak filtre kahveye yakın bir kahve elde ederken 50-60 ml su ve ince öğütülmüş kahve kullanarak espressoya yakın bir içecek elde edebilirsiniz.

Aeropress Filtre Kağıdı

Aeropress’i kullanırken kullanacağınız kahve filtresi bu ekipman için üretilen özel filtrelerden olmalıdır. Çünkü bu ekipmanın filtresi küçük yuvarlak şekliyle diğer kağıt filtrelerden ayrılır.

Ayrıca sürekli kağıt filtre almak istemiyorsanız uzun süre kullanabileceğiniz metal filtrelere göz atabilirsiniz. Metal filtreler de küçük daire şeklinde olup Aeropress’e göre üretilmiş olmalıdır.

Aeropress Demleme İpuçları

aeropress-demeleme-ipuclari

Hangi kahve demleme ekipmanı ile kahve demleyecek olursanız olun dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu noktalara dikkat etmediğiniz takdirde dünyanın en iyi kahve demleme ekipmanı kullanıyor da olsanız lezzetli kahveler hazırlayamazsınız.

Aeropress ile kahve demleme ipuçlarına geçmeden önce bu önemli noktalara değinmek isteriz. Eğer hazırlayacağınız kahvenin aromatik ve kaliteli bir lezzete sahip olmasını istiyorsanız kahve ve su konusunda oldukça hassas davranmalısınız.

Kullancağınız kahvenin ve suyun kalitesi, demlenen kahvenin lezzetini etkileyen en önemli etekler arasında yer almaktadırlar.

Kullanacağınız kahvenin niteliği ve tazeliği oldukça önemli. Nitelikli ve taze kahvelerin adresi ise Mithra Coffee & Tea Co. dünyanın önde gelen kahve yetiştiricilerinden ithal ettiği Arabica kahve çeşitleriyle inanılmaz bir kahve yelpazesi sunuyor.

Mithra Coffee‘nin zengin aromalara sahip kahve dünyası içerisinden siz de damak tadınıza uygun en taze lezzeti seçerek nitelikli kahve deneyimini evinizin rahatlığında yaşayabilirsiniz.

Kahve demlerken dikkat edeceğiniz diğer nokta ise kullandığınız suyun kalitesi. Hemen hemen her yazımızda dile getirdiğimiz gibi kahveyi şebeke suyuyla değil içme suyu ile demlemelisiniz. Çünkü şebeke suyu içerisinde bol miktarda kireç ve klor barındırır. Bu da ne yazık ki kahvenin aromasını olumsuz yönde etkiler.

Kahve demlerken dikkat etmeniz gereken iki önemli noktaya değindiğimize göre Aeropress ile kahve demlenin ipuçlarına geçebiliriz. İşte, Aeropress ile nitelikli kahvenin keyfini sürmenizi sağlayacak basit ama etkili ipuçları ve Aeropress ile kahve hazırlama yöntemleri!

Aeropress Kahve Demleme ve İpuçları

Bu ekipman ile kahve demlerken yaklaşık 12-15 gram aralığında kahve ve 200 ml sıcak su kullanmalısınız. Kullanacağınız sıcak suyun derecesi ise 94-96 santigrat derece arasında olmalıdır. Kullancağınız kahve ise filtre kahve ayarından birazcık daha kalın ya da French press ayarında çekilmiş filtre kahve olabilir.

Aeropress ile kahve demlerken iki farklı yöntem kullanılır. Bunlardan birincisi düz demleme yöntemi; ikincisi ise ters demleme yöntemi. Düz demleme yönteminde ekipman filtre kısmı aşağıda kalarak kurulur; ikincisinde ise filtre kısmı yukarıya bakacak şekilde kurulur ve demleme aşamasında ekipman ters çevrilir.

Her iki demleme stilinde de dikkat etmeniz gereken noktalar aynıdır. Ters demleme metodu daha çok sevildiği için biz sizinle ters demleme metodunu paylaşacağız.

  1. Kahveyi demlemeden önce kağıt filtreyi sıcak su ile ıslatmalısınız. Eğer daha gövdeli ve yağlı bir kahve hazırlamak istiyorsanız metal filtre kullanabilirsiniz.
  2. Ekipmanı da sıcak su ile çalkalayın. Böylece önceki demlemeden kalan tortulları temizleyebilir ve ekipmanı ısıtabilirsiniz.
  3. Ekipmanın içerisine kahveyi ilave edin.
  4. Bu ekipmanla kahve demlerken de blooming evresine dikkat etmelisiniz. Kahvenin üzerine 30 gram su ekleyin ve 30 saniye kadar bekleyin.
  5. 30 saniye bekledikten sonra kahvenin üzerine kalan sıcak suyu ilave edin ve yaklaşık 50 saniye kadar bekleyin. O esnada ıslattığınız kağıt filtreyi düzeltebilirsiniz. Çünkü Aeropress kağıt filtresi ıslandığı zaman toparlanabilir ve bu da kahvenin içerisine tortulların girmesine sebep olabilir.
  6. Filtre kısmını ekipmana taktıktan sonra ise ekipmanı ters çevirin ve basınç uygulayarak kahveyi süzüp servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Mithra Coffee olarak nitelikli kahveyi sizinle buluştururken kahve kültürünü geliştirmeye de önem veriyoruz. Farklı kahve ekipmanları hakkında bilgi almak ve deneyiminizi iyileştirmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like